کميته امر به معروف
بازرسي و شکايات
ستاد انتخابات ملاير
فرمانداري ملاير
اقتصاد مقاومتي

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 172
هفته جاری: 172
ماه جاری: 1244
تاکنون: 1551716
 
 
 
همشهریان ارجمند: جهت ملاقات حضوری با معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر می توانید از ساعت 9 الی 12 روزهای دوشنبه هر هفته، به فرمانداری ویژه شهرستان ملایر مراجعه و جهت دریافت مشاوره و تنظیم وقت قبلی با شماره تماس های 33348000 الی 33348004 (داخلی دفتر فرماندار) تماس حاصل فرمایید.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اجتماعي  »  معاون استاندار و فرماندار ويژه ملاير در دومين جشنواره ملي و آيين شکرگزاري برداشت آلبالو در بخش زند:
 • ملاير مي تواند قطب مهمي براي ماندگاري گردشگران باشد تا بتوانيم با استفاده از اين ظرفيت ها ملاير را از معبر گردشگري به مقصد گردشگري تبديل کنيم.
 • زنگنه، ديار کريم خان زند براي دومين سال ميزبان جشنواره اي منحصر به فرد در غرب کشور است، جشنواره اي که به يُمن يکه تازي آن در توليد و برداشت آلبالو در استان و غرب کشور هر ساله برگزار مي شود.

  زنگنه به شهر شکوفه هاي گيلاس نيز شهره است و استعدادهاي طبيعي ويژه اي در حوزه گردشگري، کشاورزي و صنعت دارد و دروازه ورودي ملاير از سمت پايتخت کشور است.

  ديار کريم خان زند با توليد سالانه بيش از سه هزار و 800 تن آلبالو از سطح 500 هکتار در جايگاه نخست استان همدان ايستاده است که 450 هکتار آن بارور است و پيش بيني مي شود با وجود بارندگي هاي خوب امسال ميزان برداشت آلبالو به بيش از چهار هزار تن برسد.

  چراغ نخستين جشنواره آلبالو را 'گروه راديويي «موج جووني» از راديو جوان روشن کرد و به صورت زنده روي آنتن رفت تا هموطنانمان از هر دياري در سراسر کشور شنونده توانمندي و دسترنج مردماني باشد که از خاک، زمرد برداشت مي کنند و نعمت خدادادي را با سور و سات جشنواره اي وزين شکرگزارند.

  امسال براي دومين سال عوامل راديو جوان با هنرمندي و خلاقيت جوانانش با موج جووني بار ديگر لبخند را براي لبان مردمان ديار کريم خان زند نشاند و با صدايي رسا و اميدوارانه باز هم اين شعر را سر دادند: «ما مسافريم، مهمون سفره هاتون و مهمون دستهاتون، مهمون دل بزرگ و لبخند شيرينتون. رو در روي شما مي‌شينيم و از شما ياد مي‌گيريم، عشق و هنر و زندگي رو، ما با سر پرشور و موجي از جووني به شهرتون مياييم».

  شهري که در گردشگري و جاذبه هاي تاريخي و طبيعي بي نظير است، به گفته معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير مي تواند قطب مهمي براي ماندگاري گردشگران باشد تا بتوانيم با استفاده از اين ظرفيت ها ملاير را از معبر گردشگري به مقصد گردشگري تبديل کنيم.

  قدرت الله ولدي عصر پنجشنبه در اين جشنواره با بيان اينکه وجود آب و هواي مناسب و امکانات ويژه رونق توليد و توسعه گردشگري را به دنبال دارد افزود: هدف ما اين است ماندگاري گردشگران را از چند ساعت به 48 ساعت در اين شهرستان افزايش دهيم.

  وي جذب سرمايه گذار را عامل مهمي در توسعه به ويژه گردشگري خواند و اعلام کرد: چشم ما زير پاي سرمايه گذاران است و آمادگي کامل داريم تمامي زمينه ها را براي ورود سرمايه گذاران آسان سازي کنيم.

  فرماندار ويژه ملاير با اشاره به ظرفيت هاي گردشگري و بوم گردي اين شهرستان به ويژه در شهر زنگنه گفت: در راستاي جذب سرمايه گذار، آمادکي داريم مجوزهاي بي نام صادر کنيم و براي کوتاه کردن بروکراسي اداري، مجوزهايي که لازم است سرمايه گذار بگيرد، از قبل آماده شود.

  ولدي خواستار حضور تمامي هموطنان به شهر ملي مبل و منبت و شهر جهاني انگور شد و ادامه داد: 2 جشنواره مهم مبل و منبت از 21 تا 29 مرداد و جشن انگور در اوايل مهر در اين شهرستان برگزار مي شود.

  وي با اشاره به فعاليت بيش از چهار هزار هنرمند در صنعت مبل و منبت و توليد بيش از 60 درصد مبلمان منبت کشور در ملاير تاکيد کرد: براي راحتي خريداران مبل و منبت در اين شهرستان، تسهيلات ويژه با سود چهار درصد به تمامي خريداران با باز پرداخت سه ساله اعطا مي شود.

  معاون استاندار همدان همچنين کيفيت و فرآوري محصول آلبالوي زنگنه را ويژه دانست و ابراز اميدواري کرد: با همکاري جهاد کشاورزي و سازمان صنعت، معدن و تجارت بتوانيم کارگاه ها و کارخانه هاي فرآوري آلبالو را در اين منطقه ايجاد کنيم تا مردم بتوانند عايدي بهتري داشته باشند.

  شايد در کنار مبل و منبت و انگور و دهها ظرفيت ديگر بتوان آلبالو را يکي از برندهاي مهم اين شهرستان نام برد، برندي که به گفته نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي نام اين شهرستان را به واسطه زحمات و تلاش هاي باغداران و کشاورزان آن پرآوازه کرده است.

  محمد کاظمي گفت: ملاير به واسطه توليد سالانه بيش از 240 هزار تن انگور، اشتغالزايي بالا و فعاليت يک سوم جمعيت اين شهرستان در حوزه انگور، زمينه مهمي براي توسعه گردشگري به شمار مي رود.

  وي اشتغال را مهمترين دغدغه در کشور برشمرد و تاکيد کرد: بايد تلاش کنيم با استفاده از ظرفيت ها و استعدادهاي منطقه در شرايطي که با تحريم ها و جنگ اقتصادي دشمن مواجه هستيم، در راستاي توسعه اشتغال حرکت کنيم.

  نائب رئيس کميسيون حقوقي و قضايي مجلس دهم ضمن دعوت از سرمايه گذاران به اين شهرستان گفت: در سه سال گذشته در بخش توليدات صنعتي، توسعه مبل و منبت، انگور و ايجاد ظرفيت هاي لازم براي گردشگري خوب عمل کرده ايم.

  کاظمي با بيان اينکه بسياري از جاذبه هاي گردشگري ملاير همچون آلبالو، شهر زيرزميني سامن و تپه نوشيجان ناشناخته مانده و به خوبي معرفي نشده است، با اشاره به توانمندي هاي منطقه زنگنه در حوزه گردشگري و کشاورزي، خواستار ورود سرمايه گذاران به اين منطقه شد.

  وي حضور مستمر نمايندگان ملاير در بين مردم، سرکشي به روستاها و ديدار چهره به چهره با مردم در فضاي وحدت و همدلي را از افتخارات برشمرد و ابراز اميدواري کرد: در زمينه باز توليد واحدهاي صنعتي تعطيل شده همچون کيان کرد بتوانيم حرکت کنيم و در رونق اشتغال پايدار موفق باشيم.

  در اين چارچوب اما ديگر نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي برگزاري جشنواره آلبالو را درگاهي براي توسعه کمي و کيفي اين منطقه مي داند که در حوزه توسعه گردشگري و بوم گردي زنگنه مي تواند اثرگذار باشد.

  حجت الاسلام احد آزاديخواه آلبالو را برند کشاورزي زنگنه دانست و افزود: برند اصلي و معنوي اين منطقه، کريم خان زند است که تاريخي سرشار و غير قابل انکار و تمدن و شکل مديريتي براي مردم دارد.

  وي ظرفيت بوم گردي و گردشگري زنگنه، وجود دره هاي پر آب، توليد محصولات کشاورزي و آب و هواي مساعد را براي ورود سرمايه گذاران و گردشگران مساعد دانست و گفت: توسعه باغداري در اين منطقه يک امکان ويژه و يک شغل پر درآمد است.

  دبير کميسيون فرهنگي مجلس دهم با اشاره به ظرفيت ويژه بخش زند در زمينه ايجاد صنايع تبديلي بيان کرد: در اين حوزه هيچ اقدامي انجام نشده است و مي طلبد سرمايه گذاران ورود جدي داشته باشند.

  حجت الاسلام آزاديخواه خاطرنشان کرد: با وجود ظرفيت هاي موجود و زيرساخت هاي مهيا، در ميدان عمل اثبات مي کنيم براي جذب سرمايه گذاران در راستاي پيشبرد برنامه هاي مديريتي اگر نياز باشد خودمان براي اخذ مجوزها و کوتاه کردن بروکراسي اداري وارد مي شويم و نمي گذاريم سرمايه گذار اذيت شود.

  وي ادامه داد: قول مي دهيم آن چنان شرايط و زمينه ها را براي ورود سرمايه گذاران مهيا کنيم که خودشان مُبلّغي براي ديگر سرمايه گذاران شوند.

  بخشدار زند نيز با برشمردن تمامي توانمندي ها، امکانات و ويژگي هاي اين منطقه، زنگنه را در تمامي فصل هاي سال مساعد براي ورود مسافران و گردشگران دانست.

  حميدرضا اميدي آلبالو، گيلاس، انگور، شيره انگور و مشتقات آن، لواشک، عسل کوهي، گردو، بادام، زردآلو و ساير محصولات باغي را از جمله سوغات هاي اين منطقه عنوان کرد و افزود: در فرآوري آلبالو و ايجاد صنايع تبديلي به دنبال جذب سرمايه گذار هستيم.

  وي بخش زند را در حوزه بوم گردي و گردشگري نيز کم نظير دانست و بيان کرد: سد کلان نيز ظرفيتي عمده براي توسعه گردشگري است که سرمايه گذار آن تعيين شده است.

  اميدي يادآور شد: با توجه به شرايط مستعد اين بخش در حوزه اشتغال و توليد، سال گذشته 30 ميليارد ريال تسهيلات اشتغالزايي روستايي پرداخت شده است.

  امسال نيز دومين جشنواره آلبالو با حضور پرشور بيش از 2 هزار ملايري در پارک کريم خان زند شهر زنگنه آغاز شد و باز هم راديو جوان بسيار پر انرژي و شاد آغاز گر اين جشنواره بود و صداي ساز و دهل و توانمندي هاي مردم اين خطه را از طريق موج جووني به گوش هموطنان رساند، موج جووني که عصر جمعه نيز در دومين روز برگزاري جشنواره ميهمان خانه هاي ايرانيان است و ميزبان مسافران و گردشگران تابستاني در زادگاه کريم خان زند.

  در نخستين روز از برگزاري دومين جشنواره آلبالو در کنار برگزاري غرفه هاي متنوع فروش سوغات زنگنه، صنايع دستي، پخت آش محلي، انواع سبزيجات و گياهان دارويي، آلبالو و فرآورده هاي آن و ساير محصولات کشاورزي، پرواز پاراگلايدر بر فراز آسمان زنگنه، منوچهر برزگر، حشمت الله سرمستي و مراد قنبري به عنوان سه کشاورز نمونه در توليد و برداشت آلبالو تجليل شدند.

  اينکه ملاير مهمترين شهر باغي در غرب کشور است، 29 درصد از باغ هاي استان همدان و 35 درصد توليد را به خود اختصاص داده، رتبه نخست توليد آلبالو، انگور و بادام، رتبه دوم توليد گيلاس، رتبه سوم توليد گردو را دارد و حدود 20 درصد از توليد کشمش کشور را دارا است و با قرار گرفتن در جايگاه دوم توليد کشمش ايران، از ديگر استعدادهاي بارز و برجسته اين شهرستان در حوزه کشاورزي است که مي تواند رونق توليد و اشتغال را بيش از گذشته در سال رونق توليد رقم بزند.

   

  عکس های مرتبط
        
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 176
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.