کميته امر به معروف
بازرسي و شکايات
ستاد انتخابات ملاير
فرمانداري ملاير
اقتصاد مقاومتي

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 212
هفته جاری: 5641
ماه جاری: 6299
تاکنون: 1794195
 
 
 
همشهریان ارجمند: جهت ملاقات حضوری با معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر می توانید از ساعت 9 الی 12 روزهای دوشنبه هر هفته، به فرمانداری ویژه شهرستان ملایر مراجعه و جهت دریافت مشاوره و تنظیم وقت قبلی با شماره تماس های 33348000 الی 33348004 (داخلی دفتر فرماندار) تماس حاصل فرمایید.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اجتماعي  »  شهر جهاني انگور؛ شاهکار کشاورزي ايران در فائو
 • سياست‌هاي تدبيرگونه دولت اينجا رنگ حقيقت گرفت و بسترساز راهي شد تا انگور ملاير در پيچ و خم مشکلات و تنگناهاي اقتصادي، پا در مسير جهاني شدن بگذارد و اميد در تک‌تک تاکستان‌هاي اين شهر شروع به روييدن کند.
 •  


  عنوان شهر جهاني انگور در سايه حمايت دولت تدبير و اميد، وزير جهاد کشاورزي و البته تلاش بي‌دريغ و شبانه‌روزي مسوولان اين شهر، براي هميشه بر سينه ملاير حک شد و شاهراه توسعه و پيشرفت دومين شهر بزرگ استان همدان را براي هميشه ترسيم کرد.

  دهم آذر سال ?? روزي است که با ثبت نظام توليد انگور ملاير در سازمان جهاني خواروبار و کشاورزي ملل متحد(فائو)، انگور ملاير بر بام کشاورزي دنيا نشست و حق مالکيت برند جهاني براي تاکستان‌هاي زرخيز اين شهر ثبت شد؛ نامي پرآوازه که جز در سايه تدبير و حمايت دولت و دست‌اندرکاران آن محقق نمي‌شد.

  قدمت بيش از ??? ساله نظام توليد انگور درّه جوزان ملاير در کنار تنوع زيستي و کشاورزي، فعاليت باغداري، برخورداري از دانش و مهارت توليد فرآورده‌هاي انگور، وجود روحيه مشارکتي در امور باغداري، دسترسي آسان با شبکه راه‌هاي اصلي کشور، برخورداري از جذابيت‌هاي گردشگري، همجواري با منطقه حفاظت شده لشگردر، وجود چاه‌هاي عميق و چشمه‌هاي فصلي و يک رودخانه دائمي در اين منطقه همه گوياي ظرفيت بي‌انتهاي محصول انگو در اين شهر است که بايد روزي خود را به جهانيان معرفي مي‌کرد؛ شرايطي که دولت دوازدهم بسترهاي تحقق آن را فراهم کرد.

  سال ?? بود که جرقه ثبت جهاني نظام توليد انگور ملاير در جهاد کشاورزي اين شهرستان زده شد و در ادامه، موسسه پژوهش‌هاي برنامه‌ريزي، اقتصاد و توسعه روستايي وزارت جهاد کشاورزي به عنوان حامي و پشتيبان شهر جهاني انگور، آغازگر راهي بود که نتيجه آن به اينجا ختم شد که تاريخ ?? هزار ساله کشاورزي ايران در اين سازمان به رسميت شناخته شود؛ دستاوردي مهم که در مسير پُر فراز و نشيب در عرصه جهاني، دولت تسهيل‌گر آن بود.

  انگور ملاير با قدمتي بيش از ??? سال

  در ميان ده‌ها درخواست واصله از ساير کشورهاي انگورخيز دنيا اين ملاير بود که با جمع‌بندي پرونده‌اي پُر و پيمان، توانست گوي سبقت را از رقباي خود بگيرد و نظام توليد انگور خود را با قدمتي چند صد ساله در سازمان جهاني خواروبار و کشاورزي ملل متحد(فائو) ثبت کند و برگ ديگري از افتخارات خود را در تقويم اين شهرستان رقم بزند.

  قدمت بيش از ??? ساله نظام توليد انگور درّه جوزان ملاير در کنار تنوع زيستي و کشاورزي، فعاليت باغداري، برخورداري از دانش و مهارت توليد فرآورده‌هاي انگور، وجود روحيه مشارکتي در امور باغداري، دسترسي آسان با شبکه راه‌هاي اصلي کشور، برخورداري از جذابيت‌هاي گردشگري، همجواري با منطقه حفاظت شده لشگردر، وجود چاه‌هاي عميق و چشمه‌هاي فصلي و يک رودخانه دائمي در اين منطقه همه گوياي ظرفيت بي‌انتهاي محصول انگور اين شهر است که بايد روزي خود را به جهانيان معرفي مي‌کرد، شرايطي که دولت دوازدهم بسترهاي تحقق آن را فراهم کرد.

  نقشه کاربري انگور دره جوزان، نقشه دسترسي به شهر ملاير، وجود راه آهن و فرودگاه و دسترسي به پايتخت و مرکز استان نسبت به دره جوزان و روستاهاي پيرامون، تهيه عکس از دامنه کوه دره جوزان، توضيح علت برتري انگور ملاير با داخل ايران و جهان، علل جالب بودن منطقه براي گردشگران، نقش انگور دره جوزان در امنيت غذايي و معيشت مردم، آمار صادرات و توليدات انگور منطقه، روش مبارزه با سرمازدگي و روش داربستي، شناخت فرهنگ، آداب و رسوم از سايت انگور دره جوزان، چشم‌انداز منطقه و نقشه حفاظت منطقه از جمله ?? بند مطرح شده در ثبت جهاني انگور ملاير بود که توسط سازمان فائو براي تکميل اين پرونده درخواست شد.

  تمام ريز و درشت موارد درخواستي با محوريت فرمانداري ويژه ملاير براي سازمان فائو مهيا شد و قبل از ورود نمايندگان فائو براي بررسي پرونده و بازديد از منطقه کشت و توليد انگور در دره جوزان در ?? و ?? مهرماه سال ??، ستاد اجرايي ثبت جهاني انگور به دستور فوري فرماندار ويژه ملاير تشکيل و پنج کميته زيرمجموعه اين ستاد براي سرعت بخشيدن به روند تکميل پرونده ثبت جهاني انگور فعاليت روزانه خود را آغاز کردند.

  روز موعود فرا رسيد و فرش قرمز ملايري‌ها براي ميزباني از نمايندگان فائو پهن شد. بازديد از ايستگاه تحقيقات انگور، باغ‌هاي داربستي، واحدهاي فرآوري کشمش، موزه فرهنگي ملاير، کارگاه مرواربافي، خاک کردن سنتي تاکستان‌هاي ملاير، قنات روستاي جوزان، سايت شيره‌پزي مانيزان، خانه‌هاي بوم‌گردي، مشتقات توليدي انگور، بازارچه‌هاي محلي و سوغات، زدن نخستين گره فرش انگور و مشتقات آن جاذبه‌هايي منحصر به فرد از ملاير بود که مهمانان تازه وارد از آن سوي دنيا را به حيرت وا داشت.

  استعدادها و توانمندي‌هايي که منجر به ثبت شهر جهاني انگور در دهم آذرماه شده و نظام توليد انگور ملاير برندي براي سازمان فائو شد.

   

  موسسه پژوهش‌هاي برنامه‌ريزي، اقتصاد و توسعه روستايي وزارت جهاد کشاورزي در اين مدت ? مرحله پرونده ثبت جهاني انگور ملاير را به زبان لاتين ترجمه و به دفتر سازمان فائو ارسال کرد و اين يکي از پرونده‌هايي بود که به گفته معاون پژوهشي اين موسسه با کمک مسوولان محلي، جامعه کشاورزان، توليدکنندگان و هر فردي که منفعتي در اين نظام توليد داشت، در کنار موسسه پژوهش‌هاي وزارت جهاد کشاورزي به ثمر نشست.

  در نهايت يکي از ميراث‌هاي ارزشمند کشاورزي ايران پس از نظام کشاورزي قنات کاشان در سال ???? به عنوان دومين ميراث مهم کشاورزي جمهوري اسلامي و پنجاه و سومين ميراث مهم کشاورزي جهان در سازمان جهاني خواروبار و کشاورزي ملل متحد(فائو) به ثبت رسيد.

  ميراثي که سازمان فائو پشتيبان آن است و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در فائو معتقد است: ثبت اين رخداد جهاني يک دستاورد بزرگ براي کشور است و جامعه جهاني براي حفظ و نگهداري آن کمک خواهد کرد تا اين سيستم بهتر نگه داشته شود.

  بنابر اعلام فائو، اين دستاورد مهم با پذيرش مدارک، مستندات و دفاعيه‌هاي ارايه شده در اجلاس گروه مشاوران علمي دبيرخانه ميراث‌هاي مهم کشاورزي جهاني (GIAHS) از تاريخ هفتم الي دهم آذرماه سال ?? در سازمان فائو در شهر رُم ايتاليا حاصل شد و اين ثبت با آزمونه(پايلوت) دره جوزان شهرستان ملاير صورت گرفت.

  سرانه توليد انگور در ايران به ازاي هر نفر ?? کيلوگرم، در استان همدان ??? کيلوگرم و در منطقه دره جوزان ملاير ?? تن و ??? کيلوگرم و يک هزار و ??? برابر ميانگين جهاني است؛ ويژگي منحصر به فردي که گواه جهاني شدن انگور اين منطقه است و از نظر سطح زير کشت نيز از چهار هزار و ??? هکتار اراضي زراعي در منطقه درّه جوزان ملاير، سه هزار هکتار باغ انگور با ميانگين توليد ?? تُن در هکتار است، در حاليکه ميانگين توليد انگور در ملاير در هر هکتار ?? تن است.

  ذکر اين نکته ضروري است که طبق بررسي‌هاي سازمان فائو سهم استان همدان از باغ‌هاي انگور کشور ?.? و از نظر توليد ??.? درصد است که ملاير با بيش از ?? هزار هکتار و توليد سالانه بيش از ??? هزار تُن بيشترين سهم را از نظر سطح زير کشت و توليد در اين استان به خود اختصاص داده است.

  حال آنکه انگور ?? درصد از محصولات باغي استان همدان را به خود اختصاص داده و سالانه حدود ??? هزار تن انگور در اين استان توليد مي‌شود که بيش از نيمي از اين ميزان توليد مربوط به شهرستان ملاير است و همچنان در سرانه توليد انگور بالاتر از ميانگين جهاني تکيه زده است.

   

  سرانه توليد انگور ملاير بالاتر از ميانگين جهاني

  همچنين سرانه توليد انگور در ايران به ازاي هر نفر ?? کيلوگرم، در استان همدان ??? کيلوگرم و در منطقه دره جوزان ملاير ?? تن و ??? کيلوگرم و يک هزار و ??? برابر ميانگين جهاني است.

  ويژگي منحصر به فردي که گواه جهاني شدن انگور اين منطقه است و از نظر سطح زير کشت نيز از چهار هزار و ??? هکتار اراضي زراعي در منطقه درّه جوزان ملاير، سه هزار هکتار باغ انگور با ميانگين توليد ?? تُن در هکتار است؛ در حاليکه ميانگين توليد انگور در ملاير در هر هکتار ?? تن است.

  در کنار توانمندي‌هاي بي‌شمار انگور و تاکستان‌هاي ملاير، اما دانشگاه ملي اين شهر بازويي قدرتمند براي حوزه کشاورزي به‌ويژه انگور و کشمش است که در همين راستا سال ???? رخداد مهمي در اين دانشگاه به عنوان يکي از دستاوردهاي مهم دولت در سال‌هاي گذشته رقم خورد و يکي ديگر از نخستين‌هاي ملاير با عنوان «پژوهشکده انگور و کشمش» در سطح ملي شکل گرفت و در حقيقت آغاز مسيري روشن براي شهر جهاني انگور بود تا بتواند در ارتقا و اثربخشي پژوهش‌هاي کاربردي در اقتصاد منطقه و کشور و کمک به تجاري‌سازي دستاوردهاي پژوهشي صنعت انگور گامي راهبردي بردارد.

  هنوز هم در سايه حمايت دولت و پيگيري مسوولان دانشگاه ملاير و نمايندگان مجلس در اين شهرستان، افتخارات بزرگي نصيب پژوهشکده انگور و کشمش مي‌شود.

  اخذ مجوز جذب نيروي انساني در اين پژوهشکده، تامين تجهيزات آزمايشگاهي کارگاهي، تبديل وضعيت پژوهشکده از اصولي به قطعي به منظور اختصاص رديف بودجه از اعتبارات ملي، ايجاد مزارع تحقيقاتي، اخذ مجوز هشت رشته دکتري و پذيرش ?? دانشجوي دکتري و دانش آموختگي نخستين دانشجويان اين پژوهشکده را از جمله اين افتخارات مي‌توان نام برد.

   

  در اين مسير اما ? اتفاق خوشايند ديگر براي پژوهشکده انگور و کشمش ملاير رخ داد، راه‌اندازي مرکز کلينيک انگور براي يافتن راه‌حلي منطقي و کاربردي در قالب پايان‌نامه، طرح‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي و راهنمايي باغداران براي سلامت محصول و همچنين راه‌اندازي مرکز پرتودهي گاما از طريق وزارت علوم، تحقيقات و فناوري که با موافقت سازمان انرژي اتمي اتفاق افتاد و دانشگاه ملي شهر جهاني انگور را در استفاده از دانش پرتودهي براي نگهداري مواد غذايي در بين ساير مراکز دانشگاهي و آموزش عالي يک سر و گردن بالاتر قرار داده است.

  به گفته رييس پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملاير تاکنون بيش از ?? مقاله علمي و پژوهشي، ISI و ISC در ژورنال‌هاي معتبر داخلي و خارجي به چاپ رسيده است و با توجه به برگزاري چهار کنفرانس ملي انگور و کشمش، اين تعداد به بيش از ??? مقاله مي‌رسد.

  به گفته معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير گام‌هاي بلند توسعه اقتصادي و رونق توليد در اين شهرستان برداشته شده و با جهاني شدن انگور، صنعت انگور و کشمش ملاير در دنيا حرف براي گفتن دارد و قطار رونق و توسعه اين صنعت هيچگاه از حرکت نمي‌ايستد.

  به گفته رييس پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملاير تاکنون بيش از ?? مقاله علمي و پژوهشي، ISI و ISC در ژورنال‌هاي معتبر داخلي و خارجي به چاپ رسيده است و با توجه به برگزاري چهار کنفرانس ملي انگور و کشمش، اين تعداد به بيش از ??? مقاله مي‌رسد.

  قدرت الله ولدي ثبت جهاني نظام توليد انگور دره جوزان ملاير را يک دستاورد بزرگ ملي و بسترساز رونق کشاورزي و باغداري در منطقه دانست.

  وي در عين حال راه‌اندازي پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملي ملاير را به عنوان معتبرترين مرکز پژوهش بنيادي و کاربردي کشور در اين حوزه عنوان کرد که تاکنون اقدامات موثري به باغداران ارايه داده و پاسخگوي نيازهاي پژوهشي کشور در حوزه انگور و فرآورده‌هاي جانبي آن در سه گروه زراعي و به‌نژادي انگور، تبديل و نگهداري و علوم محيطي انگور است.

  ولدي ايجاد صنايع تبديلي انگور را از ضرورت‌هاي اين صنعت برشمرد و گفت: در اين راستا اقدامات خوبي در دست اجرا است که اميدواريم هر چه سريعتر به نتيجه برسد.

  فعاليت ايستگاه تحقيقات انگور با هدف ارتقاي کمي و کيفي توليد انگور، معرفي ارقام مقاوم و نهال‌هاي مورد نياز و توسعه و گسترش باغ‌هاي انگور، انجمن توليد و صادرکنندگان انگور و کشمش با هدف توسعه صادرات و تعامل بيشتر با بخش دولتي در رفع موانع توليد و همچنين تشکيل شرکت تعاوني باغداران به عنوان هسته اوليه صنعت انگور ملاير در تامين نهاده‌ها و رفع مشکلات باغداران را از ديگر مزيت‌ها و ظرفيت‌هاي منحصر به فرد شهر جهاني انگور است که فرماندار ويژه ملاير به آنها اشاره کرد.

  در کنار اين مزيت‌ها، دبير نظام صنفي کشاورزي و شرکت تعاوني پيمان گستر به عنوان تنها مجري طرح باغدار نمونه در کشور، سال‌ها در تلاش براي توسعه چرخه توليد انگور در اين شهرستان هستند و سال ?? با يکي از شهرهاي کشور گرجستان قرارداد خواهرخواندگي را در راستاي خوشه برتر بست.

   

  و اما طرح فَراز ...

  اجراي طرح فراز يا همان طرح داربستي کردن باغ‌هاي انگور از ديگر برنامه‌هاي حمايتي دولت و وزارت جهاد کشاورزي است که با ثبت جهاني انگور ملاير اين طرح حالا قوت بيشتري گرفته و قرار است در سند راهبردي توسعه اين شهرستان سالانه بين ??? تا ??? هکتار از اراضي تاکستان‌هاي شهر جهاني انگور طرح فراز اجرا شود.

  طبق اعلام جهاد کشاورزي ملاير، اجراي اين طرح (اصلاح باغ‌هاي سنتي از فُرم خزنده به ايستاده) براي باغ‌هاي قديمي ?? درصد سهم تسهيلات و ?? درصد آورده متقاضي شامل ?? ميليون تومان تسهيلات بانکي و ?? ميليون تومان آورده متقاضي در نظر گرفته شده و براي باغ‌هاي جديد نيز ?? ميليون تومان در نظر گرفته شده است که ?? ميليون تومان تسهيلات بانکي و ?? ميليون تومان آورده متقاضي است.

  و حالا شهر جهاني انگور که به کسب اين همه افتخار بر خود مي‌بالد و مصمم به کسب آخرين يافته‌ها و فناوري‌هاي روز جهان در صنعت انگور است، اميدوار به برگزاري جشني در قامت جهاني براي انگور است؛ آن هم پس از شکست کرونا.

   

  عکس های مرتبط
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 547
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.