بازرسي و رسيدگي به شکايات
ستاد انتخابات ملاير
فرمانداري ملاير
اقتصاد مقاومتي

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 837
هفته جاری: 2080
ماه جاری: 1649
تاکنون: 1352704
 
 
 
همشهریان ارجمند: جهت ملاقات حضوری با معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر می توانید با شماره تماس های 33348000 الی 33348004 (داخلی دفتر فرماندار) تماس حاصل و برای دیدار و طرح حضوری مسائل و دیدگاه های خود با معاونین فرماندار، روزهای دوشنبه هر هفته به این فرمانداری مراجعه فرمایید.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اجتماعي  »  ثبت جهاني نظام توليد انگور ملاير به عنوان ميراث مهم کشاورزي جهان در فائو
 • پيرو توافقات محمود حجتي وزير جهاد کشاورزي و گرادسيانر واسيلوا مديرکل فائو در خصوص گسترش شناسايي جهاني پيشينه تاريخي و تنوع زيستي کشاورزي در کشورمان، و تکميل پرونده هاي مربوطه، نظام توليد انگور در ملاير به عنوان پنجاه و سومين ميراث مهم کشاورزي جهان به ثبت رسيد.
 • به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت جهاد کشاورزي،بنابر اعلام فائو، اين دست‌آورد مهم با پذيرش مدارک، مستندات و دفاعيه هاي ارائه شده در اجلاس گروه مشاوران علمي دبيرخانه ميراث هاي مهم کشاورزي جهاني (GIAHS) از تاريخ هفتم الي دهم آذرماه جاري در مقر سازمان فائو در شهر رم حاصل آمد. اين ثبت با پايلوت دره جوزان شهرستان ملاير صورت گرفت.

  وزارت جهاد کشاورزي اين ثبت جهاني را به تمامي کشاورزان، مردم شهرستان ملاير و جامعه کشاورزي کشور تبريک گفته و آن را نشانه اي از پيوند عميق مردم منطقه با اصول بهره برداري پايدار از منابع آب و خاک در گذر تاريخ مي داند .

  لازم به ذکر است ثبت ميراث هاي کشاورزي مهم جهاني (GIAHS) ابتکار عمل سازمان فائو مي باشد که از سال ???? آغاز گرديده است.

  هدف از اين ابتکار عمل، شناسايي، معرفي و حفاظت از ميراث کشاورزي جهاني است.

  هر پرونده که درخواست ثبت در اين نظام را دارد بايد واجد شرايط ? معيار نقش آن در امنيت غذايي و معيشت خانوارهاي روستايي، تنوع زيستي کشاورزي، دانش محلي و بومي و سنتي، فرهنگ و نظام هاي ارزشي و سازمان هاي اجتماعي ، و چشم اندازهاي طبيعي و گردشگري کشاورزي باشد و همچنين کشور درخواست کننده بايد يک برنامه عمل جامع براي حفاظت و صيانت و توسعه آن به فائو را ارائه دهد .

  از ميان هزاران درخواست واصله از کشورهاي مختلف، پيش از اين فقط پنجاه و دو درخواست در کل جهان موفق به عبور از فرآيند سخت گيرانه نظام ثبت فائو گرديده بودند، که از کشورمان نظام کشاورزي مبتني بر قنات کاشان در سال ???? به عنوان اولين ميراث جهاني از کشورمان نيز در ميان اين فهرست قرار دارد.

  جمهوري اسلامي ايران به لحاظ برخورداري از تاريخ و تمدن ريشه اي در بخش کشاورزي و تنوع زيستي منحصر به فرد، ظرفيت هاي مهمي از بعد ميراث جهاني کشاورزي دارد، که در تفاهمات وزير جهاد‌کشاورزي با مدير کل فائو به اين ابعاد توجه شده است و پس از ثبت کشاورزي مبتني برقنات در سال ???? و نيز انگور ملاير در روز گذشته، چند پرونده ديگر نيز توسط وزارت جهاد کشاورزي تکميل و به‌دبيرخانه ميراث جهاني کشاورزي تسليم شده است .

  انتظار مي رود در آينده نزديک چند پرونده ديگر نيز با موفقيت به سرانجام برسد، که متعاقبا به اطلاع ملت شريف ايران و جامعه کشاورزي خواهد رسيد .

   

  عکس های مرتبط
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 72
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.