بازرسي و رسيدگي به شکايات
ستاد انتخابات ملاير
فرمانداري ملاير
اقتصاد مقاومتي

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 829
هفته جاری: 2072
ماه جاری: 1641
تاکنون: 1352696
 
 
 
همشهریان ارجمند: جهت ملاقات حضوری با معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر می توانید با شماره تماس های 33348000 الی 33348004 (داخلی دفتر فرماندار) تماس حاصل و برای دیدار و طرح حضوری مسائل و دیدگاه های خود با معاونین فرماندار، روزهای دوشنبه هر هفته به این فرمانداری مراجعه فرمایید.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اجتماعي  »  در نشست مشترک فرماندار ويژه ملاير با اصحاب رسانه مطرح شد:
 • بزودي در آييني باشکوه به طور رسمي خبر ثبت جهاني انگور ملاير توسط استاندار همدان اعلام مي شود.

 • شهر تاکستان هاي زرخير از هم اکنون با کسب نشان جهاني گام هاي خود را در عرصه بين المللي محکم تر کرد و حالا مصمم تر از هميشه براي پيمودن مسيري که به همت کشاورزان، باغداران و مسئولان اين شهرستان همواره شده است، قدم برمي دارد.

  به گزارش روابط عمومي فرمانداري ويژه ملاير به نقل از ايرنا امروز ايده جهاني شدن انگور ملاير به واقعيت تبديل شد و ثبت خوشه هاي زرين در سازماني جهاني خواروبارو کشاورزي ملل متحد(فائو) به بار نشست، دستاوردي که به طور قطع بسترساز توسعه و رونق اقتصادي و گردشگري اين شهرستان به ويژه در حوزه کشاورزي است.

  از 2 سال پيش که موسسه پژوهش هاي اقتصادي وزارت جهاد کشاورزي نسبت به ثبت جهاني انگور ملاير در سازمان جهاني فائو اقدام و با تلاش هاي شبانه روزي مسئولان و دست اندرکاران ملاير پرونده آن تکميل و به اين سازمان ارسال شد، زحمات زيادي براي کسب اين نشان جهاني کشيده شد و در نهايت با اعلام قطعي ثبت جهاني نظام توليد انگور ملاير، دهم آذرماه 97 براي هميشه در تاريخ اين شهرستان در حوزه کشاورزي حک شد.

  اين نکته قابل ذکر است که ثبت ميراث هاي کشاورزي مهم جهاني(GIAHS) ابتکار عمل سازمان فائو است که از سال 2002 آغاز شده است و هدف از اين ابتکار عمل شناسايي، معرفي و حفاظت از ميراث کشاورزي جهاني است.

  بر اين اساس، هر پرونده که درخواست ثبت در اين نظام را دارد بايد واجد شرايط پنج معيار شامل نقش آن در امنيت غذايي و معيشت خانوارهاي روستايي، تنوع زيستي کشاورزي، دانش محلي و بومي و سنتي، فرهنگ و نظام هاي ارزشي و سازمان هاي اجتماعي، چشم اندازهاي طبيعي و گردشگري کشاورزي باشد و همچنين کشور درخواست کننده بايد يک برنامه عمل جامع براي حفاظت، صيانت و توسعه آن به فائو ارايه دهد.

  نظام توليد انگور ملاير به عنوان پنجاه و سومين ميراث مهم کشاورزي جهان در سازمان جهاني خواروبار و کشاورزي ملل متحد(فائو) روز گذشته دهم آذرماه ثبت و به صورت رسمي اعلام شد که شاهراهي براي توسعه و درخشش در عرصه هاي جهاني است.

  اگرچه به گفته معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير ثبت جهاني انگور شروعي تازه در اين مسير طلايي است، اما تمامي مجموعه شهرستان به ويژه کشاورزان و باغداران بايد از اين دستاورد بزرگ و رخداد جهاني منتفع شوند.

  باب الله فتحي به مناسبت ثبت جهاني انگور ملاير در جمع خبرنگاران اظهار داشت: براي ثبت جهاني انگور ملاير زحمات و تلاش هاي زيادي کشيده شد و به طور قطع اين توفيقي بزرگ براي کشور، استان و شهرستان است که بايد حفظ شود.

  وي با بيان اينکه دهم آذرماه روزي تاريخي براي ملايري ها است، کسب اين نشان جهاني را به مردم ملاير، کشاورزان و باغداران تبريک گفت و افزود: با تشکيل ستاد اجرايي ثبت جهاني انگور توسط فرمانداري ويژه ملاير و شکل گيري پنج کميته تخصصي، از نيمه شهريورماه امسال فعاليت ها و پيگيري هاي لازم وارد کار اجرايي شد.

  فتحي ضمن تقدير از حمايت هاي استاندار همدان، وزارت جهاد کشاورزي، رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان، تلاش هاي شبانه روزي جهاد کشاورزي ملاير و همراهي خوب نمايندگان ملاير، مديران دستگاه هاي اجرايي، بخشداري، پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملاير و کشاورزان و باغداران منطقه افزود: مجموعه فرمانداري ملاير با رياست معاون برنامه ريزي و توسعه فرمانداري در اين راه تلاش هاي شبانه روزي داشت.

  فرماندار ويژه ملاير با تاکيد بر اينکه براي حفظ و نگه داشتن اين توفيق بزرگ وظيفه مهمي بر عهده داريم ادامه داد: بزودي در آييني باشکوه به طور رسمي خبر ثبت جهاني انگور ملاير توسط استاندار همدان اعلام مي شود.

  فتحي وجود قنات ها، توليد بالاي انگور در سطح با 22 تن در هر هکتار، روش کشت سنتي، آبياري غرقابي، وجود حيات وحش و منطقه حفاظت شده لشگردر، تنوع زيستي، دانش محلي و بومي و قدمت نظام توليد انگور را از جمله قابليت هايي برشمرد که موجب شد ثبت جهاني انگور در سازمان فائو به نتيجه برسد.

  وي با بيان اينکه تهيه فيلم مستند از نحوه کاشت، داشت و برداشت انگور منطقه دره جوزان ملاير در معرفي قابليت هاي اين منطقه و جلب نظر نماينده فائو بسيار اثرگذار بود بيان کرد: به دليل اينکه بازديد نماينده فائو در 24 و 25 مهرماه همزمان با اتمام برداشت انگور بود، اين فيلم مستند تهيه شد.

  معاون استاندار همدان خاطرنشان کرد: به طور قطع ثبت جهاني انگور ملاير در توسعه و رونق صنعت گردشگري، اشتغال و توليد اين شهرستان تاثيرگذار است و همانند گذشته با کار جمعي مي تواند دستاوردهاي مهمي را به دنبال داشته باشد.

  فتحي همچنين از همراهي و تلاش مجدانه خبرنگاران و اصحاب رسانه در روند اطلاع رساني ثبت جهاني انگور ملاير تقدير کرد و گفت: اين اقدام يک کار جمعي بود که موجب شد نام ملاير در عرصه جهاني مطرح شود.

  وي با بيان اينکه براي حفظ نظام توليد انگور بايد برنامه جامع و مدوني داشته باشيم گفت: در اين راستا براي حفظ مواردي همچون شيوه توليد انگور، فرآوري کشمش و بسته بندي، رعايت مسايل زيست محيطي در کارخانه هاي سبزه پاک کني، اجراي طرح فراز، حفظ منابع آب، توسعه گردشگري و ايجاد صنايع تبديلي کشمش بايد برنامه هاي جامعي ارايه شود.

  فتحي تاکيد کرد: در ادامه راه بايد از ظرفيت خبرنگاران استفاده شود تا مردم تاثير مثبت ثبت جهاني انگور را به ويژه در حوزه اشتغال، رونق گردشگري، توليد و حفظ ميراث ماندگاري که داريم، ببينند.

  فائو بر حفظ نظام توليد انگور نظارت دارد

  مدير اداره جهاد کشاورزي ملاير نيز ثبت جهاني انگور را شامل همه شهرستان دانست و افزود: سازمان فائو بر حفظ نظام توليد انگور ملاير نظارت دارد و تاکستان هاي اين شهرستان رها نمي شود.

  علي مروت اميري با بيان اينکه براي استفاده از ثبت جهاني انگور برنامه ريزي و هدفگذاري کرده ايم افزود: براي حفظ و حراست از نظام توليد انگور دره جوزان ملاير از تجربه ها و حمايت هاي سازمان فائو استفاده مي کنيم.

  وي ادامه داد: براي به نتيجه رسيدن پرونده ثبت جهاني انگور ملاير تشکيل ستاد اجرايي و شکل گيري پنج کميته توسط فرماندار ويژه ملاير کمک شاياني به ما کرد تا بتوانيم با همکاري مجموعه شهرستان اين کار را به نتيجه برسانيم.

  مدير اداره جهاد کشاورزي ملاير با بيان اينکه براي تهيه فيلم مستند سايت انگور ملاير تنها يک ماه فرصت داشتيم ادامه داد: پژوهشکده انگور و کشمش و دانشگاه ملاير در ترجمه و صداگذاري با زبان انگليسي اين فيلم بسيار به ما کمک کردند.

  اميري در عين حال سيستم کاشت سنتي، آبياري غرقابي، خرد بودن باغ هاي انگور، مشکلات فرآوري و بسته بندي، سرماي بهاره، زياد بودن بهره برداران، ارقام تجاري و تازه خوري را از جمله مشکلات اين حوزه برشمرد و بيان کرد: براي رفع اين مشکلات برنامه پنج ساله اي به فائو ارايه شده است.

  وي خاطرنشان کرد: در اين راستا براي اصلاح سيستم کاشت، داربستي شدن پنج هزار هکتار باغ هاي انگور، تغذيه اصولي براي 10 هزار هکتار باغ، تهيه سبد و گوني هاي چتايي و مبارزه با آفات برنامه پنج ساله اي تدوين شده است.

  مدير اداره جهاد کشاورزي ملاير تاکيد کرد: چنانچه کارخانه داران ملايري نسبت به خريد کشمش با کيفيت اقدام کنند، خود به خود باغداران نيز تشويق مي شوند کشمش باکيفيت توليد کنند.

  اميري اضافه کرد: فائو در راستاي هزينه ها، مديريت و برنامه ريزي به ما کمک مي کند و با نظارت فائو ما نيز ملزم به رعايت موارد خواسته شده براي حفظ نظام توليد انگور هستيم.

  فوايد ثبت جهاني انگور بايد به باغداران برسد

  سرپرست پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملاير نيز ثبت جهاني انگور را داراي آوازه بلندي دانست که بايد ضمن حفظ و حراست، فوايد حاصل از آن نيز نصيب کشاورزان و باغداران شود.

  روح الله کريمي مهمترين هدف ثبت جهاني انگور ملاير را حفظ و صيانت از اين ميراث کشاورزي و انتقال اين ميراث به نسل هاي آينده دانست و گفت: پژوهشکده انگور و کشمش با تمامي توان براي ادامه مسير آماده همکاري است.

  وي با بيان اينکه وظيفه ما در توسعه صنعت انگور و کشمش بسيار سنگين است بيان کرد: بايد علاوه بر جلوگيري از مهاجرت، براي راه اندازي و توسعه توريسم انگور نيز تلاش کنيم.

  کريمي با اشاره به وظيفه فائو براي حفظ و حراست از ميراث کشاورزي جهان اظهار داشت: در همين رابطه هر عاملي که موجب بر هم زدن نظام توليد انگور ملاير شود، فائو از طريق اعزام تيم هاي تحقيقاتي و آزمايشگاه هايي که دارد، براي حل مشکل اقدام مي کند.

  در نهايت از ميان هزاران درخواست واصله از کشورهاي مختلف، پيش از اين فقط 52 درخواست در کل جهان موفق به عبور از فرآيند سخت گيرانه نظام ثبت فائو شده بودند که دهم آذرماه نظام توليد انگور ملاير به عنوان پنجاه و سومين ميراث مهم کشاورزي جهان به ثبت رسيد.

  با ثبت جهاني انگور ملاير، مسئولان و دست اندرکاران اين شهرستان در حال آماده سازي براي برگزاري جشن و آيين باشکوه اين رخداد بين المللي هستند که بار ديگر برگ زريني بر افتخارات اين شهرستان افزود.

   

  عکس های مرتبط
      
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 48
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.