بازرسي و رسيدگي به شکايات
ستاد انتخابات ملاير
فرمانداري ملاير
اقتصاد مقاومتي

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 742
هفته جاری: 3917
ماه جاری: 20490
تاکنون: 1385493
 
 
 
همشهریان ارجمند: جهت ملاقات حضوری با معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر می توانید از ساعت 9 الی 12 روزهای دوشنبه هر هفته، به فرمانداری ویژه شهرستان ملایر مراجعه و جهت دریافت مشاوره و تنظیم وقت قبلی با شماره تماس های 33348000 الی 33348004 (داخلی دفتر فرماندار) تماس حاصل فرمایید.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اجتماعي  »  فجر انقلاب؛ بهار صنعت فروسيليس ملاير
 • چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب با بهار صنعت فروسيليس ملاير همزمان شده و بزودي يکي ديگر از دستاوردهاي انقلاب اسلامي در خطه اي از استان همدان را رقم خواهد زد.
 • به گزارش ايرنا، اين دستاورد پس از گذشت 40 سال از عمر انقلاب به بار نشست و مي رود تا صنعت فروسيليس ملاير در بي نيازي ايران به واردات اين کالا سهم عمده اي را داشته باشد.

  اينکه امروز ايران در شرايط فعلي نياز به واردات فروسيليس ندارد، گوشه اي از توانمندي و استقلال نظام جمهوري اسلامي را نمايان مي کند، قابليتي که با افتخار مي تواند نياز کارخانه هاي فولادسازي و صنايع ريخته گري را تامين کند.

  در اين ميان اما چرخه توليد صنعت فروسيليس در ملاير ارديبهشت سال 90 با احداث شهرک صنعتي جوکار، شروع به چرخيدن کرد و شرکت فروسيليس غرب پارس نخستين واحد صنعتي بود که در اين شهرک نوپاي فعاليت خود را آغاز و پاي اين صنعت را به استان همدان باز کرد، تا جاييکه نخستين واحد فروسيليس ملاير با دستان «اسحاق جهانگيري» معاون اول رييس جمهوري در سال 93 به بهره برداري رسيد.

  ذکر اين نکته حايز اهميت مبني بر اينکه حدود 71 درصد از معادن سيليس استان همدان در ملاير واقع شده و سالانه بيش از 400 هزار تن سيليس از معادن اين شهرستان استخراج مي شود، نشان از وجود ذخاير غني سيليس در ملاير دارد و احداث واحدهاي فروسيليس براي فرآوري اين محصول با ارزش در عين حال يک ضرورت تلقي مي شود، ضرورتي که حالا استان همدان را در آستانه انقلابي عظيم در صنعت فروسيليس قرار داده و در چهلمين فجر انقلاب چندين واحد فروسيليس بهره برداري و يا عمليات اجرايي آنها در شهرک صنعتي جوکار آغاز مي شود.

  در همين راستا شرکت فروسيليس غرب پارس در مرحله نخست سالانه با ظرفيت توليد 12 هزار تن فروسيليس با ميزان سرمايه گذاري 500 ميليارد ريال و سه ميليون يورو در بخش ارزي فعال است و در صدد افزايش ظرفيت توليد خود به 24 هزار تن فروسيليس در سال است.

  اين واحد بزرگ صنعتي به عنوان يکي از چندين شرکت هلدينگ توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه(ميدکو) براي طرح توسعه خود در مرحله دوم حدود 650 ميليارد ريال سرمايه گذاري در نظر گرفته است و عمليات اجرايي آن به اتمام رسيده و افتتاح آن همزمان با چهلمين فجر انقلاب همزمان شده است که دستاوردي ديگر از نظام و حمايت جدي دولت از صنعت به شمار مي رود.

  ** احداث واحد 6 هزار تني شمش منيزيم

  مديرعامل شرکت فروسيليس غرب پارس در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت: بلافاصله پس از بهره برداري و راه اندازي مرحله نخست اين شرکت، مرحله دوم نيز در سال 93 آغاز شد و ابتداي امسال اين واحد با ظرفيت 12 هزار تن فروسيليس در سال شروع به فعاليت کرد.

  سيد محمدباقر ميرابوالفتحي بيان کرد: با توجه به اينکه فروسيليس ماده اوليه شمش منيزيم است، احداث يک واحد 6 هزار تني شمش منيزيم را در دست اجرا داريم که تجهيز کارگاه آن انجام و قرارداد خارجي آن نيز بسته شده است.

  وي با بيان اينکه براي احداث و راه اندازي اين واحد صنعتي نياز به کمک صنعت و معدن داريم ادامه داد: چنانچه شرکت شهرک هاي صنعتي به ما کمک کند، واحد فروسيليکو منگنز را نيز

  در کنار اين سه واحد احداث مي کنيم که تقاضاي اختصاص چهار هکتار زمين داريم.
  مديرعامل شرکت فروسيليس غرب پارس ادامه داد: هم اکنون 230 تن به صورت مستقيم در اين 2 واحد مشغول فعاليت هستند و 11 ميليون يورو سرمايه گذاري خارجي و يک هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري ريالي براي احداث اين واحدها هزينه شده است.

  ميرابوالفتحي با بيان اينکه اين شرکت زيرمجموعه ميدکو و وابسته به بانک پاسارگاد است و غير از کرمان در ملاير نيز اين صنعت فعاليت مي کند اظهار داشت: در حال حاضر با تمامي کارخانه هاي فولادسازي قرارداد داريم و در چهار ماهه اول امسال يک ميليون دلار صادرات داشتيم.

   **آذرخش دومين توليد کننده فروسيليس در کشور

  فروسيليس آذرخش دومين شرکتي بود که به همت بخش خصوصي وارد شهرک صنعتي جوکار شد و با هدف توليد 12 هزار تن فروسيليس در سال شروع به احداث نخستين واحد صنعتي خود کرد.

  مديرعامل شرکت فروسيليس آذرخش نيز در گفت و گو با ايرنا گفت: در حال حاضر مرحله نخست اين شرکت با ظرفيت توليد 12 هزار تن در سال با ميزان سرمايه گذاري 730 ميليارد ريال احداث شده و با اشتغالزايي 130 تن به صورت مستقيم آماده بهره برداري رسمي است.

  محسن طوبايي با بيان اينکه برنامه ريزي هاي لازم براي احداث مرحله دوم اين شرکت با 20 هزار تن ظرفيت توليد فروسيليس انجام شده است افزود: يک هزار و 150 ميليارد ريال اعتبار براي احداث مرحله دوم اين شرکت پيش بيني شده است که در مدت 2 سال بهره برداري مي شود.

  وي ادامه داد: هم اکنون قرارداد احداث اين واحد صنعتي با چين بسته شده و دهه فجر امسال با حضور مسئولان کشوري عمليات اجرايي آن آغاز مي شود.
  مديرعامل شرکت فروسيليس آذرخش اظهار داشت: چنانچه ظرفيت توليد 2 واحد شرکت آذرخش به 32 هزار تن در سال برسد، از نظر ظرفيت دومين توليد کننده فروسيليس در کشور هستيم.

  طوبايي ميکروسيليکا را دومين محصول اين شرکت عنوان کرد و افزود: در مرحله نخست سه هزار و 600 تن و در مرحله دوم هفت هزار تن در سال ميکروسيليکا توليد مي شود که در بتن سازي قابل استفاده است.

  وي ميزان اشتغالزايي در هر يک از واحدها را 130 تن و در مجموع 260 مورد عنوان و بيان کرد: اين واحد هيچگونه مشکل زيست محيطي و آلايندگي ندارد.

  مديرعامل شرکت فروسيليس آذرخش ادامه داد: علاوه بر اين 2 واحد، يک مجموعه ديگر با عنوان «فروآلياژ لوتوس» کارخانه توليد فروسيليکا منگنز را نيز در دست احداث داريم که بزرگترين کارخانه در ايران در قالب شرکت لوتوس است.

  طوبايي گفت: اين واحد نيز همزمان با دهه فجر آماده کلنگ زني است که مدت زمان 2 سال براي احداث آن برآورد شده است.

  وي يادآور شد: يک هزار و 400 ميليارد ريال براي احداث و راه اندازي اين واحد صنعتي پيش بيني شده است که در صورت افتتاح براي 140 تن به صورت مستقيم اشتغال ايجاد مي کند.

  طوبايي عمده ترين مشکل اين واحدهاي صنعتي را برق و LC براي واردات قطعات و تجهيزات برشمرد و افزود: براي حل مشکل برق اين واحدها قول هاي مساعدي توسط استاندار همدان، مسئولان مربوطه و نمايندگان مجلس داده شده است که اميدواريم هر چه سريعتر با همکاري شرکت برق منطقه اي باختر حل شود.

  وي توسعه صادرات را از اهداف مهم اين شرکت برشمرد و اضافه کرد: محصولات توليدي اين شرکت در داخل و خارج از کشور قابل استفاده است و تاکنون به کشورهايي همچون پاکستان، ارمنستان، بلغارستان، ايتاليا و ترکيه صادرات داشته ايم.

   **ملاير در آستانه تحول عظيمي در صنعت فروسيليس است

  رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان نيز در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت: هم اکنون 2 واحد فروسيليس غرب پارس و آذرخش هر کدام با ظرفيت 12 هزار تن در سال در شهرک صنعتي جوکار فعال هستند.

  حميدرضا متين ادامه داد: شرکت فروسيليس پارس غرب توسط معاون اول رييس جمهوري افتتاح شد و شرکت فروسيليس آذرخش و طرح توسعه شرکت فروسيليس غرب پارس نيز دهه فجر امسال به صورت رسمي با حضور يکي از مسئولان کشوري به بهره برداري مي رسد.

  وي افزود: در حال حاضر شرکت فروسيليس آذرخش با ظرفيت صد درصد در حال فعاليت است.

  متين بيان کرد: طرح توسعه شرکت آذرخش با ظرفيت 20 هزار تن در سال، طرح توسعه شرکت فروسيليس غرب پارس براي توليد منيزيم و فروآلياژ لوتوس در مجموع با حجم سرمايه گذاري حدود هفت هزار ميليارد ريال همزمان با دهه فجر کلنگ زني مي شود.

  رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان ادامه داد: در شرايط کنوني ارزش افزوده محصولات توليدي اين واحدهاي صنعتي بسيار بالا است و شرايط مناسبي در حوزه صادرات دارند.

  متين اظهار داشت: واحدهاي صنعتي فروسيليس اشتغال پايداري در منطقه ايجاد کرده اند و قيمت تمام شده و حاشيه سود بسيار خوبي دارند.

  وي گفت: در حال حاضر اين 2 واحد صنعتي هيچگونه مشکل آلايندگي ندارند و با هماهنگي هاي انجام شده بزودي مشکل برق اين واحدها نيز حل مي شود.
  رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با بيان اينکه بهره برداري از واحدهاي فروسيليس تحول عظيمي را در صنعت ملاير رقم مي زند گفت: چنانچه اين واحدهاي صنعتي به بهره برداري برسند، بيش از 2 هزار اشتغالزايي در اين صنعت ايجاد مي شود.
  اين در حاليست که سيد سعيد شاهرخي استاندار همدان در بازديدي که 29 آذرماه امسال از واحدهاي فروسيليس غرب پارس و آذرخش ملاير داشت، قول مساعد داد مشکل برق واحدهاي فروسيليس شهرک صنعتي جوکار در نشستي با متوليان برق منطقه اي باختر مورد بررسي قرار مي گيرد تا هم برق مورد نياز واحدهاي موجود و هم طرح هاي توسعه اي اين شرکت ها تامين شود.

   

  عکس های مرتبط
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 48
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.