کميته امر به معروف
بازرسي و شکايات
ستاد انتخابات ملاير
فرمانداري ملاير
اقتصاد مقاومتي

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 174
هفته جاری: 174
ماه جاری: 1246
تاکنون: 1551718
 
 
 
همشهریان ارجمند: جهت ملاقات حضوری با معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر می توانید از ساعت 9 الی 12 روزهای دوشنبه هر هفته، به فرمانداری ویژه شهرستان ملایر مراجعه و جهت دریافت مشاوره و تنظیم وقت قبلی با شماره تماس های 33348000 الی 33348004 (داخلی دفتر فرماندار) تماس حاصل فرمایید.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اجتماعي  »  شب فيروزه ايِ مبل و منبت ملاير
 • شهر ملي منبت نگيني درخشان در بين صنايع دستي کشور است، شهري که آوازه اش در تمام ايران زمين پيچيده و مهياي حضور علاقه مندان به اين هنر صنعت است.
 • امسال پايتخت مبل و منبت ايران زمين سه ساله شد و جشنواره تابستاني شور و حال ديگري داشت، جشنواره اي که صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران آغازش را نويد داد.

  دست اندرکاران شهر ملي منبت زمان عيد تا عيد را براي برگزاري جشنواره سوم انتخاب کردند" قربان تا غدير"، انتخابي نيکو که عزم و اراده هر هموطن خوش ذوق ايراني را براي ديدن مبلمان منبت و هنر اصيل ايراني دوچندان کرد، سور و ساتي در شهر بنا شد و منبت کاران و فعالان اين هنر صنعت بار ديگر براي ميزباني از ايرانيان در هر گوشه اين سرزمين کهن سر از پا نمي شناختند و نيکوتر از هر زماني بساط ميزباني خود را به بهترين شکل پهن کردند.

  21 مرداد چراغ سومين جشنواره تابستاني مبل و منبت روشن شد، جشنواره اي که فرماندار ويژه ملاير تمامي مديران و فعلان اين هنر صنعت را به خط کرد تا به شايستگي از عهده اين ميزباني ملي برآيند و بتوانند تمامي داشته ها و ظرفيت هاي خود را به ويژه در حوزه مبل و منبت و گردشگري به نمايش بگذارند، شهري که نام جهاني انگور را نيز يدک مي کشد و حالا در آستانه جهاني شدن منبت است.

  نمايشگاه ها، فروشگاه ها و کارگاه هاي شهر ملي منبت در جاي جاي اين شهر همچون بازار مبل، شهرک صنعتي مبلمان حاجي آباد، خيابان کارخانه قند، بلوار شهيد بهشتي و بلوار سيفيه هر آنچه حاصل دسترنجشان بود، در معرض نمايش گذاشتند، در آذين بندي شهر نيز شهرداري ملاير کم نگذاشت و پا به پاي فعالان اين هنر صنعت تلاش کردند پايتخت منبت ايران براي مسافران و گردشگران زيبا و جذاب باشد.

  بازار حضور هنرمندان و مسئولان بلند پايه کشوري در طول برگزاري جشنواره گرم بود و از وزير صنعت، معدن و تجارت، استاندار همدان، معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور گرفته تا مجيد اخشابي، رسول نجفيان، امير تاجيک و محمدرضا هاشمي، همه و همه از هنر خود براي علاقه مندي و معرفي اين هنر صنعت دريغ نکردند، تا آنجا که جشنواره سوم نخستين قطار گردشگري را به اين شهر کشاند و يکصد گردشگر از نقاط مختلف کشور اصالت هنر صنعت منبت را به نظاره نشستند.

  همانند سال گذشته امسال نيز جشنواره سوم ميزبان شب فيروزه اي بود، شبي که به پاس حضور هنرمندان مطرح کشوري ملايري ها نيز مهمان نوازي خود را اثبات کردند و پذيرايي جانانه اي از هنرمندان داشتند.

  مثل هميشه مجري توانمند شب فيروزه اي توانمندي ها و ظرفيت هاي شهر ملي منبت را معرفي کرد و صنايع دستي ملاير که حاصل سالها تلاش شبانه روزي هنرمندانش بود، بر صفحه تلويزيون نقش بست و ملايري ها خرسند از اينکه عنوان شهر ملي منبت را يدک مي کشند.

  همزمان با عيد سعيد غدير خم دوشنبه و سه شنبه شب ملاير ميزبان عوامل شب فيروزه اي بود، شبي که شب فيروزه اي مبل و منبت با نويد خوش معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي کشور فيروزه اي تر شد و جهاني شدن ملاير را در آينده اي نزديک نويد داد.

  پويا محموديان که روز عيد سعيد غدير خم مهمان شهر ملي منبت بود و آخرين تلاش هاي ملاير براي کسب عنوان جهاني شدن را رصد مي کرد، در دومين شب برنامه شب فيروزه اي در باغ تاريخي سيفيه ابراز اميدواري کرد: در آينده اي نه چندان دور حامل پيام خوش جهاني شدن ملاير باشيم.

  وي گفت: زماني که ملاير در هنر منبت ملي شد، دوباره ديده و هويت به آن داده شد.

  معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي کشور افزود: قبل از ملي شدن اين هنر صنعت، مبل و منبت از نظر جوانان خيلي به عنوان سرمايه به حساب نمي آمد، اما هم اکنون در معرض ديد قرار گرفته است.


  محموديان ملي و جهاني شدن را گامي در راستاي برندسازي دانست و اظهار داشت: بايد قدر سرمايه ها و داشته هاي هنري خود را بدانيم.

  وي با بيان اينکه در حال بررسي روند پرونده جهاني شدن منبت ملاير هستيم ادامه داد: زماني که در دومين شوراي راهبردي معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي، سازمان ميراث فرهنگي ملاير را به عنوان شهر ملي منبت اعلام کرد، تمامي مسئولان و نمايندگان اين شهرستان و فعالان اين صنعت همت خود را براي جهاني شدن منبت به کار بستند.

  معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي کشور با تاکيد بر اينکه کسب عنوان جهاني مستلزم داشتن زيرساخت ها است بيان کرد: پس از آخرين بازديدي که از ملاير داشتم، امروز شاهد تحول و اتفاق هاي بسيار خوشايندي در حوزه مبل و منبت اين شهر هستم.

  محموديان ابراز اميدواري کرد: در سال رونق توليد و سالي که صنايع دستي و هنرهاي سنتي نقش مهمي در اشتغالزايي، ارز آوري و حوزه ترويج مسائل فرهنگي و هنري کشور ايفا مي کند، شاهد جهاني شدن هنر منبت باشيم.

  وي اضافه کرد: ايران با داشتن 10 شهر و روستاي جهاني در حوزه صنايع دستي و هنرهاي سنتي(هشت شهر و ? روستا) در پله نخست جهاني تکيه زده است.

  معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي کشور ابراز اميدواري کرد: با ثبت شهرها و روستاهاي بيشتري در حوزه صنايع دستي و هنرهاي سنتي بتوانيم اقتدار جمهوري اسلامي را در اين حوزه حفظ کنيم.


  ورود بيش از 150 هزار گردشگري به ملاير

  معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير اميدوار است که در ماه هاي آتي منبت ملاير جهاني شود و جشن اين رويداد مهم را پايتخت مبل و منبت ايران زمين برپا کنند.

  قدرت الله ولدي که در 10 روز برگزاري جشنواره پا به پاي فعالان مبل و منبت و هنرمندان اين هنر صنعت و در کنار آنان تلاش کرد، شب گذشته(سه شنبه) در آئين اختتاميه اين جشنواره گفت: مهر امسال جهاني شدن منبت ملاير اعلام مي شود.


  وي با بيان اينکه يک قدم تا ثبت جهاني منبت فاصله داريم بيان کرد: حدود ?? درصد اقدامات مربوط به پرونده ثبت جهاني شهر ملي منبت انجام شده است.

  فرماندار ويژه ملاير افزود: در مدت زمان 10 روز برگزاري جشنواره سوم بيش از 150 هزار مسافر و گردشگر از سراسر کشور وارد اين شهرستان شدند و از جاذبه هاي گردشگري و صنعت مبل و منبت ملاير بازديد کردند.

  ولدي ادامه داد: 10 روز ملاير روي آنتن رسانه ملي بود و 2 شب متوالي همزمان با عيد سعيد غدير خم ميزبان ويژه برنامه شب فيروزه اي بوديم و اين موجب افتخار است.

  وي با اشاره به ورود مهمانان ويژه و نخستين قطار گردشگري به اين شهرستان، از ورود دومين قطار گرشگري در 31 مرداد خبر داد و گفت: ملاير هم اکنون از معبر گردشگري به مقصد گردشگري تبديل شده است و اين روند در حال توسعه است.

  در اين ميان شهرداري ملاير نيز تلاش هاي زيادي براي نشان دادن ظرفيت هاي منبت در گوشه و کنار شهر انجام داد و المان و تابلوهايي از نشان منبت در خيابان ها و معابر شهر نصب کرد.

  البته روز گذشته (سه شنبه) با حضور معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي کشور يکي از المان هاي منبت در ورودي ملاير از محور همدان واقع در ميدان کوثر اين شهر رونمايي شد.

  طبق اعلام شهرداري ملاير، علاوه بر نصب المان منبت در ميدان کوثر، ? المان نوري نيز در ميدان کوثر و ميدان استقلال از مسير اراک به ملاير نصب شد.

  همچنين چهار تابلوي خير مقدم با عناوين "به ملاير شهر جهاني انگور و شهر ملي منبت خوش آمديد" در ورودي هاي همدان، اراک، بروجرد و خنداب نصب شده است و در عين حال در طول برگزاري جشنواره، ملاير ميزبان جشنواره اقوام در پارک تاريخي سيفيه نيز بود.

  با اينکه سومين جشنواره تابستاني مبل و منبت به ايستگاه پاياني خود رسيد، اما همچنان اين جشنواره رونق دارد و پنج هزار کارگاه فعال و بيش از ? هزار استادکار و منبت کار ماهرش ميزبان خريداران و علاقه مندان به اين هنر صنعت هستند و همواره فرش قرمز شهر ملي منبت زير پاي گردشگران گسترده است.

   

   

  عکس های مرتبط
      
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 79
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.