کميته امر به معروف
بازرسي و شکايات
ستاد انتخابات ملاير
فرمانداري ملاير
اقتصاد مقاومتي

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 787
هفته جاری: 5911
ماه جاری: 6983
تاکنون: 1557356
 
 
 
همشهریان ارجمند: جهت ملاقات حضوری با معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر می توانید از ساعت 9 الی 12 روزهای دوشنبه هر هفته، به فرمانداری ویژه شهرستان ملایر مراجعه و جهت دریافت مشاوره و تنظیم وقت قبلی با شماره تماس های 33348000 الی 33348004 (داخلی دفتر فرماندار) تماس حاصل فرمایید.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اجتماعي  »  خوشه‌هاي زرين؛ بر بام شهر جهاني انگور
 • شهر جهاني انگور امروز بيشتر به خود مي‌بالد که خوشه‌هاي زريني را در خاک حاصلخيزش پرورش مي‌دهد که در دنيا نظير ندارد و کام هر رهگذري به شيريني آن شيرين است.
 • همدان _ ايرنا _ شهر جهاني انگور امروز بيشتر به خود مي‌بالد که خوشه‌هاي زريني را در خاک حاصلخيزش پرورش مي‌دهد که در دنيا نظير ندارد و کام هر رهگذري به شيريني آن شيرين است.

  6 سال پيش بود که جشن خوشه برتر انگور با هدف معرفي قابليت‌هاي باغداري ملاير توسط بخش خصوصي(شرکت تعاوني پيمان گستر) در سطح ملي آغاز شد و تاکداران را از نقاط انگور خيز کشور به شهر جهاني انگور کشاند، شهري که خاک زيرخيزش دانه‌هاي بهشتي را مي‌پروراند و براي اين نعمت خدادادي هميشه شکرگزار است.

  ملاير با حدود 11 هزار هکتار باغ انگور سالانه قادر به توليد بيش از 240 هزار تن انگور است که بيش از 50 درصد توليد انگور استان همدان متعلق به اين شهرستان است و از نظر عملکرد انگور در هر هکتار با بيش از 115 تن، در سطح کشور رکورددار است.

  ثبت انگور ملاير(آذر سال گذشته) به عنوان ميراث مهم کشاورزي جهان در سازمان جهاني خواروبار و کشاورزي ملل متحد(فائو) موفقيتي بزرگ براي ملاير بود که موجب شد شهر جهاني انگور گام‌هاي خود را در انتخاب جشنواره‌هاي متعدد همچون خوشه برتر انگور محکم‌تر بردارد و با داشتن پژوهشکده انگور و کشمش و ايستگاه تحقيقات انگور، آوردگاهي مهم براي تاکداران در سراسر کشور و حتي آنسوي مرزهاي ايران باشد.

  امسال هفتمين جشنواره خوشه برتر انگور متفاوت از سال‌هاي گذشته برگزار شد و به دليل مصادف شدن برداشت انگور با ايام محرم داوري خوشه‌هاي برتر به صورت مجزا برگزار و تجليل از باغداران نمونه در پرورش خوشه‌هاي زرين به ماه آينده يعني آبان، همزمان با برگزاري جشن ثبت جهاني انگور موکول شد.

  بيش از يکصد باغدار مُتبحّر در امر باغداري از نقاط انگور خير کشور در اين مسابقه شرکت کردند و به گفته مديرعامل شرکت تعاوني پيمان گستر هر سال به دنبال قويتر و تخصصي‌تر کردن اين جشنواره هستيم تا باغداران بيشتري بتوانند در اين جشنواره حضور پيدا کنند.

  خواهرخواندگي خوشه برتر انگور با گرجستان

  اکبر رحيمي در گفت و گو با ايرنا بيان کرد: جشن خوشه برتر به عنوان يک سمبل و نماد در معرفي انگور ملاير در سطح ملي و بين المللي عمل کرده و در کشورهاي ديگر همچون گرجستان جشن خوشه برتر را مي‌شناسند و سال 96 با يکي از شهرهاي آن قرارداد خواهر خواندگي در راستاي خوشه برتر بسته است.

  وي ثبت جهاني را مهمترين رويداد براي انگور ملاير دانست که اين اتفاق مي‌تواند به کيفي‌تر و گسترده‌تر برگزار شدن جشن خوشه برتر کمک کند.

  دبير هفتمين آئين ملي خوشه برتر تاکيد کرد: در همين راستا به دنبال اضافه کردن بخش «باغ برتر» و «فرآورده‌هاي انگور» به اين جشنواره هستيم.

  رحيمي ادامه داد: علاوه بر مانيزان در ديگر نقاط شهرستان نيز محصولات جانبي و فرآورده‌هاي انگور توليد مي‌شود که هنوز ناشناخته است و به دنبال معرفي اين فرآورده‌ها هستيم.

  تاسيس مرکز باغ‌ياري کشور در دره جوزان

  تاسيس نخستين مرکز «باغ‌ياري» کشور در دره جوزان ملاير از ديگر ايده‌هايي بود که رحيمي به آن اشاره کرد و کمک به حفظ عنوان ثبت جهاني انگور و آيتم‌هاي مهم براي جياس، افزايش بهره‌وري در باغ‌ها، ايجاد اشتغال براي دانش آموختگان بخش کشاورزي و باغداري را از اهداف مهم راه‌اندازي اين مرکز برشمرد.

  رحيمي تحقق اين اهداف را در گرو حمايت دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط دانست و گفت: هدف ما از اين اقدامات افزايش عملکرد انگور در واحد سطح است تا باغداران با کمترين هزينه بيشترين ميزان توليد را داشته باشند و به سمت داربستي کردن باغ‌ها و آبياري نوين حرکت کنند.

  وي همچنين گردشگري انگور را از ديگر اهداف برشمرد و پيشنهاد کرد: مي‌توان در کنار جشنواره‌هايي همچون مبل و منبت، خوشه برتر و شيره پزي مانيزان جشنواره‌هاي جديدي را نيز تعريف کرد و از 15 شهريور تا 15 مهر به مدت يک‌ماه ملاير ميزبان جشنوارهها باشد و از اين طريق توريسم کشاورزي را در شهر جهاني انگور پياده کنيم.

  مديرعامل شرکت تعاوني پيمان گستر که از سال 83 مجري طرح ملي باغدار نمونه است، ابراز اميدواري کرد: با برگزاري اين جشنواره و افزودن بخش‌هاي جديد به آن بتواند در ايجاد شور و نشاط شغلي در جامعه کشاورزي و معرفي جاذبه‌ها و قابليت‌هاي انگور در سطح ملي و بين‌المللي گام‌هاي محکم و اساسي بردارد.

  امسال نيز مانند هر سال پنج آيتم سلامت خوشه، درصد قند، اندازه حبه و يکنواختي در رسيدن خوشه، فرم خوشه(شکل، تراکم و تنکي) و وزن خوشه ملاک ارزيابي خوشه‌هاي برتر انگور بود که توسط ? داور در حوزه‌هاي مختلف داوري شدند و روح الله کريمي، مصطفي باقرزاده، ماشاالله مرآتي، زيبا صفي، عليرضا براتي و حامد رحماني داوري انتخاب خوشه برتر انگور را بر عهده داشتند.

  به گفته کارشناسان جهاد کشاورزي و بر اساس گزارش سازمان جهاني خواروبار و کشاورزي ملل متحد(فائو) سطح زير کشت انگور جهان در سال 2016 هفت ميليون و 100 هزار هکتار با ميزان ?? ميليون تن توليد بوده است که ايران با 305 هزار هکتار با توليد حدود سه ميليون و 200 هزار تن از اين رقم سطح زير کشت انگور را به خود اختصاص داده است.

  ماشاالله مرآتي کارشناس سازمان جهاد کشاورزي همدان و يکي از داوران انتخاب خوشه برتر انگور در اين باره به ايرنا گفت: ايران از نظر سطح زير کشت انگور در جايگاه نهم جهان و از نظر توليد رتبه هشتم جهان را دارد.

  همدان رتبه دوم کشور را در توليد انگور دارد

  وي با اشاره به ظرفيت ويژه استان همدان در توليد و پرورش انگور بيان کرد: طبق همين گزارش در سال 2016 سطح زير کشت انگور در استان همدان حدود 21 هزار و 700 هکتار با ميزان توليد سالانه 386 هزار تن بود که از اين نظر رتبه چهارم کشور را در سطح زير کشت و رتبه دوم را در توليد دارد.

  مرآتي افزود: در تلاش هستيم سطح زير کشت انگور اين استان را در سال جاري به حدود 22 هکتار و ميزان توليد را به 406 هزار تن برسانيم که پيش بيني مي‌شود با اين رقم، ميزان توليد انگور امسال حدود هشت درصد افزايش يابد.

  اين کارشناس سازمان جهاد کشاورزي همدان همچنين ملاير را يکي از قطب‌هاي مهم توليد انگور و کشمش استان و کشور با سطح زير کشت حدود 10 هزار و 600 هکتار باغ دانست و ادامه داد: 60 درصد توليد انگور استان در اين شهرستان است که پيش بيني مي‌شود امسال ميزان توليد اين محصول به بيش از 242 هزار تن برسد.

  مرآتي با بيان اينکه ملاير نخستين شهر جهان است که انگور آن در فهرست ميراث مهم کشاورزي ثبت شد گفت: علاوه بر توليد انگور، ملاير به تنهايي بيش از 20 درصد توليد کشمش کشور را به خود اختصاص داده و با بيش از 30 هزار کشمش صادراتي در سال از اين نظر جايگاه دوم و سوم کشور را دارد.

  جايگاه دوم ملاير در توليد کشمش صادراتي کشور

  وي برگزاري جشن خوشه برتر را در هدايت باغداران به سمت کيفي‌سازي محصول اثرگذار دانست و گفت: در تلاش هستيم سال آينده جشنواره را در 2 بخش خوشه برتر و باغ برتر برگزار کنيم و عوامل فني باغ نيز همچون نحوه فرآوري، آبياري نوين، تغذيه، سيستم کيفي و ديگر موارد فني را در انتخاب باغ برتر مد نظر قرار دهيم.

  در اين ميان پژوهشکده انگور و کشمش ملاير به عنوان نخستين پژوهکشده در سطح کشور تاکنون توانسته گام‌هاي اساسي و رو به جلويي در صنعت انگور و تربيت باغداران و کشاورزان براي توليد محصولي کيفي با استانداردهاي روز بردارد و به عنوان يک مرکز پژوهشي در کنار تاکداران باشد.

  عضو هيات علمي پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملاير نيز به ايرنا توضيح داد: اين پژوهشکده طي سال‌هاي گذشته با برگزاري کارگاه‌ها و کنفرانس‌هاي علمي توانست سطح سواد باغداران را توليد و پرورش انگور افزايش دهد.

  روح الله کريمي اضافه کرد: اين پژوهشکده با کمک جهاد کشاورزي عمليات‌هاي باغي مهمي را در اختيار تاکداران قرار داده و با حضور در باغ‌هاي انگور نکات فني لازم همچون تغذيه، آبياري، داربستي کردن، آفات و امراض را به طور مستقيم به کشاورزان ارائه کرده است.

  وي گفت: تمامي خوشه‌هاي انگوري که در اين جشنواره ارائه مي‌شود، از نظر اقليم خوبي که ملاير دارد، حائز تمامي آيتم‌هاي لازم براي يک خوشه برتر هستند.

  کريمي با بيان اينکه مي‌توان آيتم‌ها و بخش‌هاي جديدي را نيز به اين مسابقه اضافه کرد افزود: در کنار انتخاب خوشه برتر مي‌توان کارگاهي ايجاد کرد تا افرادي که حائز رتبه برتر مي‌شوند، شرايط باغ خود را براي برتر شدن به ديگر باغداران توضيح دهند.

  وي يادآور شد: امسال ? خوشه برتر از نظر وزن و کيفيت به عنوان سنگين‌ترين و با کيفيت‌ترين از نظر پنج آيتم مد نظر انتخاب مي‌شوند.

  جهاد کشاورزي ملاير پيش بيني کرده امسال ميزان توليد انگور در اين شهرستان حدود 20 درصد افزايش و به بيش از 242 هزار تن توليد برسد، البته اين سنجش با توجه به توليد پارسال است که باغ‌هاي ملاير دچار سرمازدگي شدند.

  طبق اين گزارش متوسط عملکرد انگور ملاير در هر هکتار حدود 32 تن و 500 کيلوگرم است که امسال اين رقم در يکي از باغ‌هاي نمونه ملاير به 115 تن و 687 کيلوگرم در هر هکتار رسيد.

  افزايش 20 درصد توليد انگور در ملاير

  مسئول باغباني اداره جهاد کشاورزي ملاير و داور جشن خوشه برتر انگور در اين باره گفت: 75 درصد از انگور ملاير توسط بيش از 50 کارخانه فرآوري به انواع کشمش و مابقي به ديگر مشتقات انگور همچون شيره، رب و شربت انگور تبديل مي‌شود.

  مصطفي باقرزاده ادامه داد: مجري جشن خوشه برتر انگور بخش خصوصي است که هر سال با کمک جهاد کشاورزي اين مراسم را برگزار مي‌کند که امسال با توجه به جشن ثبت جهاني انگور، آيين تجليل از برگزيدگان خوشه برتر و جشن اين مراسم در آبان برگزار مي‌شود.

  وي استمرار جشنواره خوشه برتر براي هفتمين سال و استقبال خوب کشاورزان از سراسر کشور براي شرکت در اين جشنواره را از مهمترين تاثيرهاي برگزاري جشن خوشه برتر عنوان کرد که داراي استانداردهاي لازم است.

  هفتمين مسابقه خوشه برتر انگور امسال نيز با داوري خوشه‌هاي برتر از شهرهاي انگور خيز کشور همچون تاکستان، ابهر، مرکزي و ساوه برگزار شد تا شهر جهاني انگور آوردگاهي باشد براي باغداراني که براي کسب تنديس خوشه برتر و پرورش باغ‌هاي با کيفيت و راندمان بالا بيشتر از پيش تلاش کنند.

   

  عکس های مرتبط
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 132
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.