کميته امر به معروف
بازرسي و شکايات
ستاد انتخابات ملاير
فرمانداري ملاير
اقتصاد مقاومتي

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 689
هفته جاری: 3927
ماه جاری: 5595
تاکنون: 1609939
 
 
 
همشهریان ارجمند: جهت ملاقات حضوری با معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر می توانید از ساعت 9 الی 12 روزهای دوشنبه هر هفته، به فرمانداری ویژه شهرستان ملایر مراجعه و جهت دریافت مشاوره و تنظیم وقت قبلی با شماره تماس های 33348000 الی 33348004 (داخلی دفتر فرماندار) تماس حاصل فرمایید.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اجتماعي  »  جلسه بررسي و رفع موانع صادرات کشمش شهرستان ملاير برگزار شد:
 • طبق قوانين گمرک کشمش ملاير با خروج از مسير زرد در مسير قرمز قرار گرفته و مشکلاتي را براي صادرکنندگان اين صنعت به وجود آورده است.
 • به گزارش روابط عمومي فرمانداري به نقل از ايرنا، طبق قوانين گمرک، در فرآيند ترخيص کالاهاي وارداتي و صادراتي کنترل‌هايي بايد انجام شود و بر اساس شرايط و ضوابط کالاي مورد نظر مشخص مي‌شود که در کدام يک از سه مسير سبز، زرد و قرمز قرار مي‌گيرد و اظهارنامه‌هاي گمرکي پس از طي مراحل و ارزيابي‌ها، هر کدام از مسيرها داراي شماره ارزيابي مي‌شود که به منزله پايان تشريفات گمرکي است.

  کالاهايي که در مسير سبز قرار مي‌گيرند، نيازي به کسب مجوز ندارند، کالاها در مسير زرد به صورت فيزيکي بازرسي نمي‌شوند و کالاهايي که در مسير قرمز قرار مي‌گيرند، ملزم به کسب مجوز هستند، حال کشمش ملاير با خروج از مسير زرد در مسير قرمز قرار گرفته و مشکلاتي را براي صادرکنندگان اين صنعت به وجود آورده است.

  در حقيقت هدف از انتخاب مسيرهاي گمرکي، اعتماد به خدمات گيرنده و اعمال کنترل‌هاي گمرکي براي اظهارنامه کالاهايي است که بايد حتما کنترل شوند و از اين طريق ديگر اظهارنامه‌ها در حداقل زمان و بازرسي به گيرنده تحويل داده مي‌شوند.

  صادرکنندگان مطرح کشمش ملاير از چند ماه پيش کالاي صادرتي‌شان در مسير قرمز قرار گرفته و مشکلاتي را براي آنها به وجود آورده است، اتفاقي که به گفته کارشناسان گمرک به صورت تصادفي و دوره‌اي انتخاب مي‌شود و ريسک‌پذيري کالاها گاهي تعيين کننده اين مسير است.

  در اين باره رئيس انجمن توليد و صادرکنندگان کشمش ملاير با ابراز نگراني از اين روند، افزود: صادرکنندگان کشمش از صادرکنندگان خوب استان همدان هستند و مشخص نيست چرا کالاي صادراتي آنها در مسير قرمز قرار گرفته است.

  منوچهر رضايي روز چهارشنبه در نشست بررسي و رفع موانع کشمش صادراتي شهرستان ملاير بيان کرد: اين اتفاق از چند ماه پيش افتاده و کشمش ملاير از مسير زرد به مسير قرمز آورده شده و براي ترخيص کالا ملزم به کسب مجوز است، در حاليکه اين روند بسيار زمان‌بَر است.

  سامانه نيما؛ چالشي در مسير صادرات کشمش

  وي از گمرک استان خواست: براي حل مشکلات کشمش صادراتي پيگيري‌هايي انجام شود تا حداقل کشمش دوباره در مسير زرد آورده شود تا صادرکنندگان بتوانند از مشوق‌هاي استاندارد بهره‌مند شوند.

  رئيس انجمن توليد و صادرکنندگان کشمش ملاير در عين حال بخشنامه بانک مرکزي مبني بر راه اندازي نظام يکپارچه معاملات ارزي يا همان «سامانه نيما» را از ديگر مشکلات و مانعي بر سر راه صادرکنندگان کشمش عنوان کرد و افزود: از تابستان سال گذشته اين اتفاق رخ داد که بار مالي براي صادرکننده ايجاد مي‌کند و يک نقطه ضعف است.

  رضايي با بيان اينکه هدف بخشنامه آسان‌سازي در امور است، اما کار صادرکنندگان کشمش را با چالش مواجه کرده است ادامه داد: در حال پيگيري براي حذف کشمش از شمول اين بخشنامه هستيم، اما هنوز پاسخي نگرفته‌ايم.

  وي همچنين به EPL (سامانه دور اظهاري گمرک) اشاره و تاکيد کرد: با توجه به اينکه کالاهاي صادراتي نياز به صدور مجوز استاندارد کالا دارند و بايد تمامي کالاها مَمهور به مُهر شود، اين روند براي صادرکنندگان بسيار زمان‌بَر است و در اين مقطع از سال تقاضا داريم که به مجوز استناد کنند.

  اين توليد و صادرکننده کشمش با بيان اينکه در توليد کشمش از گوگرد استفاده مي‌شود و اين امر نيز کنترل شده نيست گفت: از آنجا که ميزان سولفور موجود در کشمش ارزيابي مي‌شود و تاکنون در اين زمينه مشکلي نداشتيم، اخيرا مشکلي در اين ارزيابي به وجود آمده که پيشنهاد مي‌کنيم آئين‌نامه استاندارد کالا با شرايط وضع موجود تطبيق يابد

  صدور برخي قوانين براي صادرکنندگان مانع است

  رضايي ادامه داد: استفاده از گوگرد دست کارخانه‌هاي فرآوري کشمش نيست و نبايد با مانع تراشي‌هاي اين چنين دست و پاي صادرکننده را بست.

  وي همچنين با اشاره به صدور گواهي‌نامه‌هايي از جهاد کشاورزي خواستار تفويض اختيار بيشتر به اداره جهاد کشاورزي ملاير شد و بيان کرد: با توجه به اينکه محموله به محموله بايد کالاهاي صادراتي بررسي و گواهي صادر شود، جهاد کشاورزي نسبت به ارزيابي يک محموله از چندين محموله مشابه براي صرفه‌جويي در وقت بسنده کند و يک محموله به ساير بسته‌ها تعميم داده شود.

  رئيس انجمن توليد و صادرکنندگان کشمش ملاير خواست: دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط در صدور گواهي‌نامه‌هاي چهارگانه از استاندارد، گمرک، جهاد کشاورزي و اداره نظارت بر مواد غذايي همکاري لازم را داشته باشند تا صادرات روان‌سازي شود.

  رضايي با اشاره به همکاري و تعامل خوب بخش خصوصي با دولت و کارگروه توسعه صادرات گفت: کشمش يکي از اقلام مهم صادراتي است که کشمش ملاير بيش از نيمي از صادرات استان همدان را به خود اختصاص داده است.

  او خواستار تعيين چارت سازماني اداره گمرک ملاير و تامين نيرو براي روان‌سازي صادرات و ارايه خدمات بهتر به صادرکنندگان در اين شهرستان شد و ادامه داد: پَساب کارخانه‌هاي فرآوري کشمش در ملاير امروز رفع شده و واحدهاي بسياري مجهز به سيستم تصفيه‌خانه هستند و تاييده محيط زيست را نيز دريافت کرده‌اند.

  به گفته رضايي سالانه به طور ميانگين بيش از 30 هزار تن کشمش از ملاير به ساير نقاط جهان صادر مي‌شود که به دليل تمرکز واحدهاي فرآوري کشمش در ملاير، بيش از 20 هزار تن کشمش نيز از ساير استان‌هاي کشور خريداري و در اين شهر فرآوري و صادر مي‌شود که سالانه حدود 60 تا 70 ميليون دلار ارز آوري دارد.

  رونق توليد در گروه حمايت از بخش خصوصي است

  معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير نيز رونق توليد را تنها در گرو حمايت از بخش خصوصي و توسعه توليد و صادرات دانست و بر لزوم روان‌سازي اقدامات و بروکراسي اداري در مسير راه صادرکنندگان تاکيد کرد.

  قدرت الله ولدي خواستار همدلي و همکاري بيشتر مديران دستگاه‌هاي اجرايي با بخش خصوصي و صادرکنندگان شد و گفت: تمام تلاش ما بايد بر اين باشد تا مشکل صادرکنندگان را به ويژه در حوزه صادرات غيرنفتي حل کنيم.

  وي با بيان اينکه همه در تلاش براي آسان‌سازي روند صادرات به ويژه کشمش هستيم تاکيد کرد: تمامي مستندات و پيشنهادات احصا و به ما ارائه شود تا بر اساس آنها مواردي را تصويب کنيم که قابليت اجرا داشته باشد.

  لزوم روان‌سازي صدور گواهي‌هاي چهارگانه براي صادرات

  فرماندار ويژه ملاير با اشاره به مشکلات در زمينه استانداردهاي تشويقي، EPL  گمرک، فرآيند مهر زدن کالاها، PPN ميزان سولفور در کشمش و ساير موارد، خواستار روان سازي بيشتر در صدور گواهي‌نامه‌هاي چهارگانه براي صادرکنندگان کشمش شد.

  مديرکل گمرک همدان نيز در تشريح مسير سبز، زرد و قرمز گفت: اينکه کشمش از مسير زرد در مسير قرمز آورده شده است، مشکلي متوجه کشمش نيست، بلکه تغيير مسيري است که در صادرات برخي کالاها رخ مي‌دهد.

  مرتضي نجفي‌مقدم خواست: اين مشکل از سوي صادرکنندگان کشمش ملاير در قالب نامه‌اي به ما ارائه شود تا درخواست قرار گرفتن کشمش در مسير زرد را به ستاد گمرک منتقل کنيم و به نتيجه مطلوب برسيم.

  وي بيان کرد: EPN سامانه‌اي است که براي سرعت بخشيدن در کار و کاهش زمان طراحي شده و به معناي بروز مشکل نيست.

  قائم مقام سازمان جهاد کشاورزي همدان نيز اظهار داشت: روند کار در صدور گواهي‌نامه صادراتي به اين شکل است که محموله به محموله بايد ارزيابي انجام و گواهي صادر شود که اين مشکل را براي صادرکنندگان کشمش پيگيري مي‌کنيم.

  رضا عباسي خواستار استفاده صادرکنندگان از تسهيلات صادراتي تا 15 آبان شد و گفت: از هشت زنجيره توليد 2 زنجيزه به استان همدان داده شده است که شامل زنجيزه توليد سيب‌زميني و کشمش است.

  وي تاکيد کرد: زنجيره توليد کشمش بايد فعال‌تر شود تا بتوانيم از طريق آن مشکلات را مرتفع و يکسري امتيازات را اخذ کنيم.

  مدير اداره جهاد کشاورزي ملاير در اين نشست قول مساعد داد براي سرعت بخشيدن در روند کاري صادرکنندگان کشمش، گواهي يک روزه صادر شود.

  رئيس اداره استاندارد ملاير نيز به واحدهاي فرآوري کشمش اين نکته را تاکيد کرد: استاندارد کشمش براي توليد و توزيع داخل مشمول استاندارد اجباري نيست و هر صادرکننده‌اي که کالايش را به ما اظهار کند، ما آن را بررسي و گواهي انطباق اعلام مي‌کنيم.

  صادرکنندگان کشمش پيگير گواهي صادرکننده برتر باشند

  داريوش خالقي با اشاره به سامانه استاندارد تطابق کالا (COC) گفت: اينجا گمرک مشتري ما مي‌شود و ديگر نيازي به مراجعه حضوري صادرکننده نيست.

  وي با بيان اينکه COC قدم به قدم در حال اصلاح است، از صادرکنندگان خواست: گواهي صادرکننده برتر را پيگيري کنند که در صورت نهايي شدن، يک سال بدون هرگونه بررسي از مزاياي آن استفاده کنند.

  خالقي درباره PPN کشمش نيز بيان کرد: PPN در نظر گرفته براي کشمش انگوري يکهزار و 500 و براي کشمش تيزابي 700 در نظر گرفته شده است که ميزان گوگرد استفاده در کشمش قابل پيگيري و حل است.

   

  عکس های مرتبط
   
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 248
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.