اجتماعي
1398/02/19
 • تدوين سند راهبردي نقشه راه توسعه ملاير

  سند راهبردي توسعه استان همدان که به تدبير «سيد سعيد شاهرخي» استاندار همدان براي سه سال آينده تدوين شد، افق روشني براي حرکت پرشتاب در مسير توسعه، تحقق شعار سال، اقتصاد مقاومتي و دست يافتن به چشم انداز افق سه ساله اين استان و شهرستان ملاير است.
 • به گزارش روابط عمومي فرمانداري، به نقل از ايرنا، از آنجا که دستيابي به توسعه پايدار، مستلزم حرکت در مسير برنامه ريزي راهبردي و بکارگيري ظرفيت هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و جغرافيايي يک منطقه است، برنامه محوري و داشتن برنامه راهبردي در فرآيند توسعه منطقه اهميتي بنيادي دارد، به همين منظور سند راهبردي توسعه ملاير به عنوان دومين شهر پرجمعيت استان همدان با قابليت ها و استعدادهاي ويژه تدوين شد.

  شهرستان ملاير با دارا بودن 16.5 درصد از مساحت کل استان، 6 شهر، چهار بخش، 15 دهستان و 205 روستاي داراي سکنه و حدود 300 هزار تن جمعيت، از موقعيت جغرافيايي بسيار مطلوبي برخوردار است و دومين شهرستان استان از نظر جمعيت به شمار مي رود

  ملاير نخستين مکاني در استان همدان بود که به شبکه ريلي غرب کشور متصل شد و از نظر برخورداري از شبکه راه هاي ارتباطي اصلي و فرعي داراي موقعيت ممتازي است که بدون شک مي تواند مسير توسعه و رشد اين شهرستان را در افق 1400 شتاب بخشد.

  اينکه ملاير پس از همدان دومين شهرستان از نظر دارا بودن صنايع و واحدهاي توليدي و صنعتي فعال است و در اين حوزه سرمايه گذاري هاي خوبي نيز صورت گرفته، بدون شک تداوم اين روند و جذب سرمايه گذاري بيشتر در اين حوزه، شاهراه توسعه ملاير در اين سند راهبردي به شمار مي رود که مي تواند اشتغال پايدار و رونق توليد را افزايش دهد.

  وجود واحدهاي بزرگ توليدي و صنعتي همچون صنعت فولاد آلياژي، شرکت هاي بافتسان و بافتينه، کيان کُرد، شرکت هاي فروسيليس، شرکت لوح زرين و دهها کارخانه فرآوري کشمش و شرکت معادن سرمک، اين شهرستان را در حوزه صنعت پيشتاز کرده است و بيانگر ظرفيت هاي بي پايان در زمينه سرمايه گذاري است، در عين حال که اين شهرستان از نظر وجود معاون غني همچون سيليس، دولوميت، آندلوزيت، گرونا، سنگ آهن، سرب، روي، فلدسپات و فعاليت واحدهاي سيليس کوبي در شهر ازندريان داراي جايگاه برتري در استان همدان است.

  توانمندي هاي ملاير در جنوب استان همدان به اينجا ختم نمي شود، وجود صنعت ملي مبل و منبت، تاکستان هاي بي نظير انگور و جهاني شدن اين صنعت، فعاليت بيش از 60 کارخانه فرآوري کشمش، وجود واحدهاي صنعتي بزرگ الياف تاير، طناب هاي فولادي، ذوب آهن و جاذبه هاي گردشگري، تفريحي و توريستي از ديگر مزيت هايي است که مي تواند محرک توسعه اين شهرستان به ويژه در حوزه سرمايه گذاري و ايجاد اشتغال باشد که به درستي در سند راهبردي طراحي شده است.

  در همين چارچوب معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير در گفت و گوي اختصاصي با ايرنا تدوين سند سه ساله راهبردي توسعه اين شهرستان با تدبير استاندار همدان را نقشه راه و اولويتي مهم براي تحقق شعار مهم سال دانست که به طور قطع با همت و همراهي تمامي مجموعه مديران دستگاه هاي اجرايي مي توانيم به اهداف ترسيم شده در شعار سال برسيم.

  فتحي با بيان اينکه 43 اولويت مهم در سند راهبردي توسعه ملاير تعيين و تکليف تمامي دستگاه هاي اجرايي شهرستان براي افق سه ساله و در قالب سند توسعه عملياتي مشخص شده است افزود: جذب سرمايه گذاري بخش خصوصي متناسب با توانمندي هاي شهرستان در اولويت اين سند و محرک توسعه ملاير است.

  وي توليد الياف فولادي، فرآوري آندلوزيت، توليد انواع مبلمان منبت، چوب مصنوعي، پارچه هاي رومبلي، توليد الياف کربن، الياف شيشه، توليد کاغذ از کربنات کلسيم، توليد پوشاک، لاستيک و واحدهاي پايين دستي صنايع فولاد را از مهمترين فرصت هاي سرمايه گذاري اين شهرستان در حوزه صنعت و معدن برشمرد که در صورت تمايل سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري، طبق مقررات حمايت همه جانبه از آنها صورت مي گيرد.

  توسعه و ايجاد صنايع تبديلي و تکميلي زنجيره ارزش بسته بندي محصولات کشاورزي با اولويت صادرات، تکميل و بازسازي طرح هاي صيانت از منابع آب، ايجاد خوشه هاي صنعتي و صنايع دستي همچون مبل و منبت، حصير و مرواربافي، پوشاک، خياطي و ترشي و شوري، گسترش شيوه هاي نوين آبياري و تکميل زيرساخت هاي ميراث فرهنگي و گردشگري و جذب توريست با افتتاح شهر زيرزميني سامن؛ خريد خانه منصوري، مرمت بازار سنتي، ساماندهي و تملک زمين هاي اطراف يخدان ميرفتاح، تملک حريم دژ گوراب و توسعه زيرساخت ارگ باستاني نوشيجان از ديگر اولويت هاي مد نظر فرماندار ويژه ملاير در سند توسعه اين شهرستان بود که بايد تا سال 1400 محقق شود.

  فتحي بيان کرد: در افق چشم انداز سه ساله اين شهرستان بايد چهارخطه هاي محور ملاير به آورزمان و نهاوند، ملاير، آورزمان و شوشاب، ملاير به توره و ملاير به سامن و سه راهي بروجرد تکميل و تقاطع غيرهمسطح جوزان و ميدان تعاون ملاير نيز احداث شود.

  وي تکميل جاده سلامت، مجموعه تفريحي و توريستي بام ملاير و ميني ورد و ايجاد نمايشگاه دائمي مبل و منبت ملاير را از ديگر اقدامات داراي اولويت اين سند دانست و افزود: احداث پياده راه خيام نيز در اين مدت بايد اجرا شود.

  معاون استاندار همدان با اشاره به مزيت هاي کشاورزي در توسعه ملاير گفت: در اين سند مقرر شد طرح فراز و داربستي کردن باغ هاي انگور در سطح 10 هزار هکتار از اراضي اين شهرستان اجرا و المان هاي انگور در ورودي هاي شهر ملاير و پنج شهر تابعه نصب شود.

  فتحي مبارزه با آفت زنجره مو کرم خراط، توسعه کشت گياهان دارويي و محصولات گلخانه اي، ارتقاي کميت و کيفيت 45 هزار تن کشمش توليدي ملاير، توسعه و تکميل بازارچه هاي فروش محصولات کشاورزي، ايجاد سوغات سراها، تخصيص رديف اعتباري براي دائمي کردن جشنواره هاي انگور و آلبالو احيا و مرمت بيش از 600 رشته قنات را از ديگر اولويت هاي کشاورزي اين شهرستان تا سال 1400 عنوان کرد.

  وي تاکيد کرد: يکي از اولويت هاي ما در اين سند ثبت جهاني مبل و منبت ملاير و تامين مواد اوليه چوب با ارز دولتي و ثبت جهاني ارگ باستاني نوشيجان است که اقدامات در اين زمينه در دست پيگيري است.

  در اين ميان اما حوزه بهداشت و درمان جايگاه ويژه اي را در سند راهبردي توسعه اين شهرستان دارد که تسريع در روند تکميل اورژانس بيمارستان امام حسين(ع)، تکميل بيمارستان خيرساز در روستاي جوراب، توسعه خدمات اورژانس در بيمارستان هاي اين شهر، تکميل کادر پزشکي بيمارستان دکتر غرضي، راه اندازي بخش راديوتراپي با مشارکت بخش خصوصي و افزايش رشته هاي دانشکده علوم پزشکي در اولويت اين سند مطرح شده است.

  به گفته فرماندار ويژه ملاير برنامه عملياتي و راهبردي براي احياي تالاب آق گل، ايجاد مرکز پسماند و توليد انرژي، اجراي طرح هاي نيروگاه خورشيدي، تکميل زيرساخت هاي راه آهن، احداث منطقه ويژه اقتصادي سامن، احداث پست هاي جديد برق و رفع فرسودگي تاسيسات برق خانگي و شهرک ها و نواحي صنعتي اين شهرستان و احداث سالن مرکز همايش هاي ملاير با ظرفيت يکهزار تن، تدوين شده است.

  فتحي ادامه داد: مقرر شده است امسال طرح هايي همچون آبرساني از سد کلان به شهر ملاير، مرحله نخست ورزشگاه پنج هزار نفري، شبکه فاضلاب شهري، طرح توسعه شرکت بافتسان و طرح صنعتي بلوک هاي سبک به بهره برداري برسند.

  وي گفت: در حال حاضر طرح هاي صنعتي همچون طرح توسعه فروسيليس غرب پارس و شرکت آهن و سيليس آذرخش، فروآلياژ لوتوس(فرومنگنز)، طرح توسعه شرکت بافتسان، بلوک هاي سبک و طرح توليد فروسيليس در دست اجرا است که تا سال 1400 بايد تکميل شوند.

  معاون استاندار همدان خاطرنشان کرد: در سند راهبردي توسعه اين شهرستان به طور ميانگين تا سال 1400 هر سال بايد سه هزار و 275 مورد اشتغال ايجاد شود.
  فتحي ادامه داد: در اين راستا امسال ايجاد سه هزار و 233 مورد اشتغال، سال آينده سه هزار و 275 و سال 1400 ايجاد سه هزار و 317 فرصت شغلي در اين شهرستان پيش بيني شده است.

  وي در عين حال پيش بيني منابع مالي سرمايه گذاري مورد نياز براي ايجاد اشتغال در سه سال آينده تا افق چشم انداز 1400 را 27 هزار و 866 ميليارد ريال عنوان کرد که امسال ميزان سرمايه گذاري هشت هزار و 82 ميليارد ريال، سال آينده 9 هزار و 170 ميليارد ريال و 10 هزار و 614 ميليارد ريال براي سال 1400 پيش بيني شده است.

  با اين اوصاف تحول اساسي تنها شهرستان ويژه استان همدان بايد معطوف به چشم ‌اندازي باشد که در افق سند راهبردي آن تا سال 1400 ترسيم شده است و بايد با تحقق اين برنامه عملياتي و توسعه اي، بتواند جايگاه مهم خود را به ويژه در حوزه اقتصادي، کشاورزي و گردشگري ارتقا بخشد، جايگاهي که حالا گام هاي ملاير را در عرصه هاي ملي و جهاني محکم تر کرده و آينده اي روشن در رشد و توسعه اين شهرستان را نويد مي دهد...