اجتماعي
1398/05/20
 • اختصاص 440 ميليارد ريال براي بازسازي واحدهاي آسيب ديده از سيلاب ملاير

  به دنبال خسارت هاي ناشي از بارندگي و سيلاب هاي فروردين ماه امسال بيش از يک هزار و 500 واحد مسکوني شهرستان ملاير خسارت ديد که در اين راستا در مجموع 440 ميليارد ريال اعتبار براي احداث، تعمير و بازسازي اين واحدها در مرحله نخست اختصاص يافت.

 • بر اساس گزارش بنياد مسکن انقلاب اسلامي ملاير رقم تسهيلات براي مناطق روستايي 400 ميليون ريال با بازپرداخت 15 سال و تنفس سه ساله و نرخ بهره چهار درصد و 100 ميليون ريال وام بلاعوض است که 60 ميليون ريال نيز در مرحله پي کني به صورت بلاعوض به ويژه به مددجويان زير پوشش پرداخت مي شود.

  طبق اين گزارش در مناطق شهري نيز 500 ميليون ريال تسهيلات با نرخ بهره کم و 120 ميليون ريال بلاعوض به متقاضيان پرداخت مي شود که معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير در اين زمينه بر لزوم معرفي و اطلاع رساني تسهيلات بي سابقه دولت در بازسازي و ساخت واحدهاي مسکوني آسيب ديده از سيلاب تاکيد کرد.

  قدرت الله ولدي اين رقم تسهيلات به ويژه براي مددجويان زير پوشش کميته امداد و بهزيستي را توسط دولت تدبير و اميد بي سابقه دانست و در نشست بررسي روند بازسازي مسکن آسيب ديده از سيلاب و تسهيلات اشتغال روستايي مددجويان زير پوشش کميته امداد اين شهرستان بيان کرد: مشکلي در پرداخت تسهيلات ساخت مسکن آسيب ديده وجود ندارد.

  وي بر لزوم آسان سازي اعطاي اين تسهيلات به مددجويان زير پوشش اين نهاد تاکيد کرد و ادامه داد: نبايد مغايرتي در آمار مسکن آسيب ديده و تسهيلات اشتغال روستايي وجود داشته باشد.


  ولدي با تاکيد بر برگزاري نشست هاي هفتگي با حضور مديران بانک هاي عامل تاکيد کرد: پس از بررسي آمار واحدهاي مددجويان آسيب ديده از سيلاب اخير، حدود 50 واحد هنوز هيچ اقدامي براي بازسازي آنها انجام نشده است.

  وي گفت: بنياد مسکن و کميته امداد اين شهرستان پس از بررسي تعداد واحدهاي مسکوني آسيب ديده، ليست را در اختيار فرمانداري قرار دهند تا اين تعداد براي احداث و بازسازي در اختيار سپاه قرار گيرد.

  معاون استاندار همدان خواستار محفوظ ماندن سهميه اشتغال روستايي اين شهرستان شد و اظهار داشت: بايد براي جذب تسهيلات اشتغال روستايي اين شهرستان توسط کميته امداد و بهزيستي مهلت داده شود.

  افزايش 14 هزار ميليارد ريالي اعتبار کميته امداد 

  نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به تلاش نمايندگان در افزايش ميزان مستمري بگيران کميته امداد و بهزيستي در مجلس بيان کرد: ماده 79 قانون برنامه ششم توسعه در حوزه مستمري بگيران به قانون تبديل شد و مجلس به 20 درصد حداقل حقوق و دستمزد راي داد.

  حجت اسلام احد آزاديخواه با اشاره به نقش مستقيم نمايندگان ملاير در قانوني شدن اين امر گفت: امسال حدود 20 درصد اعتبارات کميته امداد با مبلغ 14 هزار ميليارد ريال افزايش يافت.

  وي اقدامات کميته امداد در خدمات رساني به مددجويان زير پوشش را قابل تقدير خواند و بيان کرد: اعطاي تسهيلات بلاعوض دولت براي بازسازي واحدهاي مسکوني مددجويان بي سابقه است که مردم بايد از اين خدمات خوب دولت مطلع شوند.

  دبير کميسيون فرهنگي مجلس دهم با تاکيد بر شتاب بخشيدن به روند احداث و بازسازي مسکن مددجويان افزود: وحدت رويه، همراهي و ايجاد فضاي تعاملي دستگاه اجرايي و مردم موجب شد از بروز حادثه هاي ناگوار در اين شهرستان جلوگيري شود.


  حجت الاسلام آزاديخواه تاکيد کرد: با تداوم همين روند و استفاده از ظرفيت هاي موجود، مقاوم سازي، احداث و تعمير واحدهاي مسکوني مددجويان کميته امداد بايد به سرعت به سرانجام برسد.

  مديرکل کميته امداد امام خميني (ره) همدان نيز گفت: در سيلاب هاي فروردين امسال سه هزار و 500 واحد مددجويان زير پوشش اين نهاد در استان آسيب ديد که هم نياز به تعمير و هم احداث مجدد دارد.

  پيمان ترکمانه بيان کرد: در تلاش هستيم براي احداث و بازسازي اين واحدها از توان و ظرفيت بنياد مسکن، سپاه و دولت استفاده کنيم و مددجويان بتوانند از تسهيلات، وام هاي بلاعوض و سيمان استفاده کنند.

  وي با بيان اينکه احساس کرديم روند بازسازي مسکن آسيب ديده ناشي از سيلاب در ملاير شتاب لازم را ندارد افزود: در همين راستا موانع با حضور مسئولان و بانک ها بررسي و مقرر شد تا هفته آينده نتيجه اعلام شود.

  جذب کمتر از 40 درصد تسهيلات اشتغال روستايي در همدان

  مديرکل کميته امداد امام خميني (ره) همدان با بيان اينکه 138 واحد مددجويان اين نهاد در ملاير دچار آسيب ديدگي شد ابراز اميدواري کرد: با تلاش مسئولان مرتبط اين روند شتاب بيشتري گرفته و مشکل به زودي حل شود.

  ترکمانه درباره تسهيلات اشتغال پايدار روستايي نيز گفت: سهميه استان در اين زمينه 750 ميليارد ريال است که تاکنون کمتر از 40 درصد اين رقم جذب شده است.

  وي با بيان اينکه ميانگين ملاير در جذب تسهيلات اشتغال روستايي خوب است افزود: سهم ملاير در اين تسهيلات حدود 65 ميليارد ريال است که اين رقم بايد افزايش يابد.

  مديرکل کميته امداد امام خميني (ره) همدان سخت گيري بانک ها و تمايل روستاييان براي استفاده تسهيلات در زمينه دامداري را از جمله عوامل جذب کم اين تسهيلات برشمرد و يادآور شد: اين در حاليست که شرايط براي دامداري محدود بود و در تلاش هستيم اين تسهيلات را دوباره براي دامداري جذب کنيم.

  خسارت سيلاب به 138 واحد مسکوني مددجويان ملايري

  مدير بنياد مسکن انقلاب اسلامي ملاير نيز به آسيب ديدن يک هزار و 650 فقره واحد مسکوني در اين شهرستان اشاره کرد و گفت: 618 فقره بازسازي تاکنون به ما ابلاغ شده که از اين تعداد 18 فقره در شهرها و 600 فقره در روستاها است.

  داود سوري ادامه داد: تاکنون 724 فقره به بانک هاي عامل معرفي شده و 510 فقره از اين تعداد به مرحله عقد قرارداد رسيده است.

  وي ابراز اميدواري کرد: از 130 فقره که مربوط به کميته امداد است و هنوز عقد قرارداد نشده است، هر چه سريعتر ?? فقره اي که به بانک معرفي شده، به سرانجام برسد.

  مدير بنياد مسکن ملاير ادامه داد: 50 فقره هنوز باقي مانده است که اميدواريم بتوانيم براي بازسازي آنها از توان بسيج و سپاه استفاده کنيم.

  سوري با اشاره به روند جذب تسهيلات با نرخ بهره کم، وام هاي بلاعوض و 160 کيسه سيمان رايگان براي بازسازي و تعمير مساکن آسيب ديده از سيلاب گفت: 351 فقره وام تعميري و 159 فقره وام معيشتي نيز افزون بر اين تسهيلات ابلاغ شده است.

  فرمانده سپاه ناحيه ملاير نيز با اشاره به فعاليت سپاه در اعزام 40 گروه جهادي و کمک هاي نقدي و غيرنقدي به مناطق سيل زده بيان کرد: احداث و بازسازي 75 واحد مسکوني آسيب ديده از سيلاب براي مددجويان زير پوشش کميته امداد را نيز آغاز کرده ايم.

  سرهنگ سيد جواد حسيني خواستار بررسي ميداني کميته امداد در بازسازي اين واحدها، همکاري دستگاه هاي اجرايي با گروه هاي جهادي و همکاري بانک ها در اعطاي تسهيلات به مددجويان شد و افزود: خيران در تامين مصالح به ما کمک کردند.

  وي با بيان اينکه براي تخريب منازل آسيب ديده نياز به بيل مکانيکي و لودر داريم، از دهياران و بخشداران براي تامين اين ملزومات درخواست کمک کرد.

  مدير کميته امداد امام خميني (ره) ملاير نيز با بيان اينکه 138 واحد مسکوني مددجويان زير پوشش اين شهرستان دچار آسيب شد گفت: از اين تعداد تاکنون براي 97 واحد پرونده تشکيل و 47 مورد به بانک معرفي شده است.

  تيمور کرمي مقدم اظهار داشت: حدود 50 واحد هنوز باقي مانده است که بيشتر اين واحدها يک نفره است و کسي براي پيگيري اخذ تسهيلات وجود ندارد.