اجتماعي
1398/05/22
 • استاندار همدان در آيين افتتاح جشنواره ملاير، شهر ملي منبت ايران گفت:

  پرونده ثبت جهاني منبت ملاير در دست پيگيري است و به طور قطع به زودي جهاني شدن اين صنعت را جشن مي گيريم.
 • به گزارش روابط عمومي فرمانداري، به نقل از ايرنا، سيد سعيد شاهرخي، استاندار همدان  شامگاه دوشنبه در آئين آغاز به کار سومين جشنواره "ملاير، شهر ملي منبت" افزود: ملاير در ثبت اين صنعت و برگزاري جشنواره هاي ملي منبت سنگ تمام گذاشت که قابل تقدير است.

  وي با بيان اينکه ملاير يکي از نقاط منحصر به فرد کشور و استان همدان است و داراي ويژگي هاي بارز و برجسته اي است ادامه داد: اين شهرستان 340 اثر تاريخي و طبيعي دارد که بيش از 240اثر آن ثبت ملي شده که موجب افتخار ايران زمين است.

  استاندار همدان بيان کرد: امروز به واسطه مردمان پرتلاش و هنر سرپنجه هاي هنرمندان اين خطه شاهد برگزاري سومين جشنواره ملي منبت ملاير هستيم.

  شاهرخي با اشاره به ديگر ويژگي هاي اقتصادي، فرهنگي، گردشگري و اجتماعي اين شهرستان گفت: بر اساس داشته هاي خوب موجود در سراسر استان، سند راهبردي سه ساله را تدوين کرديم که جهت گيري ها در حوزه هاي مختلف در سه سال پيش رو برنامه ريزي شد.

  وي ايجاد اشتغال، بهبود معيشت مردم و رونق توليد را از اولويت هاي اين سند برشمرد و افزود: 150 هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري تا سال 1400 بايد در استان انجام و طي سه سال 60 هزار شغل ايجاد شود.

  استاندار همدان سهم ملاير در اين سرمايه گذاري را 30 هزار ميليارد ريال و ميزان اشتغال را 10 هزار مورد عنوان کرد و ادامه داد: سالانه 20 هزار شغل در استان همدان ايجاد مي شود.

  شاهرخي همچنين وجود راه هاي مواصلاتي، شبکه ريلي، موقعيت جغرافيايي و ظرفيت عظيم گردشگري را از ديگر شاخص هاي ملاير در راستاي تحقق اين سند برشمرد و گفت: در حوزه کشاورزي ملاير جايگاه ويژه اي دارد و انگور اين شهر به عنوان پنجاه و سومين ميراث مهم کشاورزي جهان ثبت شد.

  وي يادآور شد: در اين راستا طي سه سال آينده بايد در 600 هکتار از باغ هاي ملاير طرح فراز اجرا شود که ميزان توليد اين محصول را تا سه برابر افزايش مي دهد.

  استاندار همدان ايجاد 210 هکتار گلخانه در استان طي سه سال آينده را از ديگر برنامه هاي تدوين شده در اين سند راهبردي عنوان و بيان کرد: سهم ملاير در ايجاد کشت گلخانه اي 25 هکتار تا سال 1400 است که باعث ايجاد اشتغال، بهبود معيشت و رونق توليد مي شود.

  شاهرخي با اشاره به وجود 30 نوع مواد معدني در استان و ظرفيت ويژه صنعت و معدن گفت: فرآوري سنگ يکي از اقدامات ما در سند راهبردي توسعه است که در اين زمينه طرح هاي خوبي در دست اجرا داريم.

  وي بيان کرد: در اين رابطه فرآوري سنگ در ملاير با ميزان سرمايه گذاري 15هزار ميليارد ريال در دست اجرا است که توسعه و تقويت واحدهاي توليدي و صنعتي ديگري همچون ذوب آهن و فولاد نيز در دست اقدام است.

  استاندار همدان همچنين به جايگاه رفيع ملاير در حوزه صنايع دستي اشاره کرد و افزود: 15 نوع صنايع دستي در ملاير داريم که هر يک ويژگي هاي بي بديلي است.

  شاهرخي وجود حدود پنج هزار کارگاه فعال منبت و فعاليت حدود 9 هزار استادکار و منبت کار و اشتغال بيش از 25 هزار هنرمند در اين صنعت را بي بديل دانست و گفت: در نشستي که به تازگي با حضور نمايندگان ملاير و مديرکل ميراث فرهنگي همدان با علي اصغر مونسان رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور داشتيم، به توافق رسيديم که تا پايان شهريور به تعهداتمان براي رفع ايرادهاي ثبت جهاني اين صنعت عمل کنيم.

  وي ابراز اميدواري کرد: در مرحله نخستي که نماينده سازمان جهاني صنايع دستي براي بازديد به ملاير مي آيد، شاهد جهاني شدن صنعت منبت باشيم که در قطعي شدن آن شک نداريم.

  استاندار همدان با اشاره به ظرفيت هاي گردشگري ملاير، پيگيري پرونده ثبت جهاني ارگ باستاني نوشيجان را در دستور کار عنوان کرد و افزود: پرونده ارگ نوشيجان در نوبت ثبت جهاني است که اميدواريم پس از ثبت جهاني منبت شاهد جهاني شدن اين اثر مهم تاريخي باشيم.

  به گزارش ايرنا، سومين جشنواره ملاير، شهر ملي منبت شامگاه دوشنبه با حضور استاندار همدان، نمايندگان مردم ملاير در مجلس، فرماندار ويژه ملاير، امام جمعه ملاير و جمع کثيري از مسئولان استاني و شهرستاني، هنرمندان صنعت مبل و منبت و شهروندان ملايري در باغ تاريخي سيفيه آغاز به کار کرد.