کميته امر به معروف
بازرسي و شکايات
ستاد انتخابات ملاير
فرمانداري ملاير
اقتصاد مقاومتي

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
آمار بازدید
 
مهمانان حاضر در سایت: 1
امروز: 0
هفته جاری: 532
ماه جاری: 14366
تاکنون: 1815571
 
 
 
همشهریان ارجمند: جهت ملاقات حضوری با معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر می توانید از ساعت 9 الی 12 روزهای دوشنبه هر هفته، به فرمانداری ویژه شهرستان ملایر مراجعه و جهت دریافت مشاوره و تنظیم وقت قبلی با شماره تماس های 33348000 الی 33348004 (داخلی دفتر فرماندار) تماس حاصل فرمایید.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
  »  نام شناسي
نام ‌شناسي و ....
در مورد وجه تسميه ملاير و اصل و ريشه آن اقوال مختلفي ازجمله موارد ذيل ذکر شده‌است:
  • بعضي ار پژوهشگران اظهار داشته‌اند که نام ملاير ترکيبي از دو واژه «مال» و «آير» است. در لهجه کردي و لري واژه «مال» به معني «خانه» و واژه «آير» معرف «آگر» است که در زبان مادي به معناي آتش بوده‌است و هنوز در کردستان آتش را «آگر» مي‌گويند. بنا بر اين نظر «مال آير» که در تلفظ ملاير آمده به معناي سرزمين آتش بوده‌است و هنوز بعد از هزاران سال بروي کوه‌هاي شهر در شبهاي نوروز آگر روشن مي‌کنند.
  • «مل آگر» به معني «تپه آتش» است؛ مادها با روشن کردن آتش بر روي تپه‌ها و کوه‌ها به انتقال پيام به مسافت‌هاي دور مي‌پرداختند.

نام ملايردر دوره قاجار به«دولت‌آباد» تغيير کرده بود که در دوره پهلوي دوباره ملاير ناميده شد.

ملاير و مردم آن از بازماندگان مادها هستند و به علت وجود جلگه حاصلخيز حوزه رودخانه، از شازند تا شوشاب محل اسکان قبايل مختلف آن بوده است. مادها پس از تسخيرشهر هگمتانه به سمت بيرون آن پناه برده و به قبائل مختلف منشعب مي شوند. از جمله ايل کرد و لر که هردو ريشه مشترک داشته و زبانهاي فعلي آنها مويد اين ادعاست که بازمانده يک زبان هستند و هر دو ريشه پهلوي دارند. پس از کشته شدن نادرشاه افشار، کريم خان زند که يکي از سرداران اعظم او بود به پادشاهي رسيد. قوم زنديه از ملاير به شيراز مهاجرت کرد و پس از به قدرت رسيدن قاجار مجبور شد از شيراز به ملاير باز گردد. طايفه زند در چندين نقطه از اين جلگه پراکنده مي شوند بطور مثال مانيزان و شريف آباد، پري و زنگنه و کمازان. قوم زند قبل از رسيدن به قدرت در جنگ هاي ديگري رشادت خود را به اثبات رسانده بودند مثل جنگ با عثماني و افغان ها. از اين رو سران قاجار براي جلوگيري از شورش مجدد طايفه زند سعي در کنترل آنها مي نمايند. فتحعلي شاه قاجار، (دولتشاه) شاهزاده قجر را والي کرمانشاه کرد و دولتشاه در ملاير اقدام به تاسيس دارالحکومه نمود. بدين وسيله ايل زند تحت نظر قرار گرفتند و ملاير نام دولت آباد به خود گرفت. اين زمان مقارن است با سال ???? هجري شمسي. فتحعلي شاه قاجار هشت تن از دختران سران ايل زند را در حرمسراي خود داشت. يکي از آنها مريم بيگم دختر شيخعليخان زند زنگنه، سردار بزرگ کريمخان بود. فتحعلي شاه از مريم بيگم پسري به نام شيخ علي ميرزا(شيخ الملوک) داشت که او را همراه کارداران و ملازمان به سمت ملاير روانه داشت تا به عنوان حاکم ملاير در شهر تازه تاسيس مستقر گردد. پس از او سيف الدوله فرزند عضدالسطان پسر بزرگ فتحعليشاه حاکم همدان، لرستان و ملايرشد و اين زمان حکومت او مقارن است با سلطنت ناصرالدين شاه و مظفرالدين شاه قاجار. طايفه هاي ملاير را مي توان به سه دسته تقسيم کرد دسته اول قبل از ورود شيخ الملوک هستند که ازآنها ميتوان زنديه، سليماني، قهري، لطفعليان، صارمي، شاملو، ترکمان، شيرعليخان، حاج جعفرخان و مردم دهکده چوبين نام برد. دسته دوم همزمان با ورود خاندان عضدي قاجار در ملاير سکني گزيدند. مانند خاندان مصدقي، ناظمي و تاج بخش... دسته سوم پس از پس از شکل گيري ملاير بتدريج از شهرهاي اطراف وارد شدند مانند فتاحي، ميرشاهي، خوانساري، ميرکمالي، کشاورزيان، کتيرايي، مدني، رضوي و محمدي، فراهاني و بحريني. مبداء شهرهاي آنها نهاوند، تويسرکان و اصفهان، فراهان و خوانسارو کشور بحرين بود. شيخ الملوک اقدام به تاسيس مسجد جامع و بازار مي نمايد. مسجد شيخ الملوک داري معماري مشابه مساجد همدوره خود بوده است. اين مسجد بسيار شبيه مسجد جامع همدان و بروجرد بوده و داراي دو حيات و تک مناره اي بود. مسجد جنب بازار واقع شده و رونق متقابلي بين اين دو بنا وجود داشت. دولت آباد قديم در اصل هسته اصلي شهر ملاير بوده و تو سط يک ديوار سرتاسري محصور مي گشت. اين ديوار داراي يک در بزرگ بود که از جنس سنگ بود و به آن دروازه سنگي گفته مي شد، نام ديگراين در ورودي دروازه عباسي بود. ديوار شهر از پشت محله دولت آباد شروع مي شد و تا خيابان اميرکبير فعلي و انتهاي خيبان بروجرد ادامه داشت. قلعه سيفيه خارج از اين ديوار بود و خود داراي حصاري جداگانه بود. در اين منطقه سيف الدوله مجموعه اي کامل از نظر خدمات و امکانات بوجود آورد. او در قلعه سيفيه (پارک) بيمارستان، مدرسه، مسجد و جايگاه قشون و غيره بوجود آورد. به اين ترتيب سيفيه يک عمارت کاملاً مستقل بود.

 ارسال به دوستان  |  | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 8684
 

 
    
 

سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.